Planovi za muzej Issa na otoku Visu
Hrvatska ministrica kulture i medija, Nina Obuljen Koržinek, nedavno je objavila uzbudljive planove za kulturnu scenu otoka Visa. Na tribini pod nazivom "Grci na Jadranu" održanoj u Arheološkom muzeju Split, najavila je osnivanje muzeja Issa u tvrđavi Baterija. Ovaj projekt obećava značajan korak unaprjeđenja kulturne baštine i očuvanja povijesti ovog otočnog kraja.
Izvanredna arheološka baština
Otok Vis je poznat po svojoj bogatoj povijesti, a posebno značajna su arheološka nalazišta koja datiraju iz antičke Grčke. Na tribini su predstavljena najnovija istraživanja i rasprave vezane uz očuvanje i prikaz ovih vrijednih nalaza. Obuljen Koržinek je istaknula značaj arheoloških nalazišta u Spitsko-dalmatinskoj županiji, posebno naglašavajući važnost Issa, drevnog grčkog grada koji je bio jedan od ključnih centara biznisa i kulture u ovom dijelu Jadranskog mora.
Smještaj muzeja u tvrđavi Baterija
Ministrica kulture je objasnila kako će zbirka Issa biti preseljena u novouređenu utvrdu Baterija na otoku Visu. Ova tvrđava, koja je sama po sebi prepoznatljiv povijesni artefakt, postat će namjenski muzej koji će omogućiti posjetiteljima dublje razumijevanje povijesti otoka i njegovih antičkih korijena. Ova inicijativa ne samo da će obogatiti kulturnu ponudu Visa, već će pružiti i nove modele upravljanja arheološkim nalazištima.
Novi zakoni i odgovornost lokalnih vlasti
Glavna tema diskusije bila je i novi Zakon o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara, koji je donesen krajem 2024. godine. Ovaj zakon unosi značajne promjene koje će olakšati arheološka istraživanja, posebice za građane koji planiraju graditi na područjima sa skladištima kulturne baštine. Prema riječima ministrice, država će pokriti troškove arheoloških istraživanja za izgradnju obiteljskih kuća, što predstavlja ogroman korak naprijed za stanovnike poput onih na Visu i drugim povijesnim krajolicima.
Arheološki nalazi i jedinstveni uvidi
Na tribini su također predstavljeni arheološki nalazi iz različitih lokaliteta, uključujući Issu (Vis), Pharos (Hvar) i Tragourion (Trogir). Ova otkrića pružaju nove uvide u utjecaj Grka na srednjojadransku regiju, ukazujući na bogatu i kompleksnu povijest koja oblikuje identitet ovog dijela Hrvatske.
Formiranje kulturnog identiteta
Inicijative poput osnivanja muzeja Issa i novi zakoni zasigurno će imati dugotrajan utjecaj na kulturu i identitet otoka Visa. Ovaj projekt ne samo da će pridonijeti očuvanju povijesne baštine, već će i ojačati identitet zajednice, privući turiste i omogućiti lokalnom stanovništvu da se ponosi svojim naslijeđem. Nova muzej moguća otvorit će vrata mnogim prilikama za obrazovanje i kulturno povezivanje, što će dugoročno koristiti cijeloj regiji.
Otok Vis na taj način nije samo destinacija; postaje centar koji slavi bogatu povijest i kulturnu baštinu, pozivajući sve da istraže i cijene njegovu jedinstvenost.