Španjolska uvodi 100-postotni porez na nekretnine za kupce izvan EU-a
U posljednje vrijeme, Španjolska je postala središnja tema u raspravama o stanovanju i stranim investicijama. Njena vlada, predvođena premijerom Pedrom Sánchezom, odlučila je uvesti drastičnu mjeru – 100-postotni porez na nekretnine koje kupuju stanovnici koji nisu članovi Europske unije. Ova odluka je rezultat stambene krize koja je zahvatila zemlje poput Španjolske, gdje su cijene najma drastično porasle, posebno u popularnim gradovima poput Barcelone i Madrida.
Uzroci stambene krize
Španjolska se suočava s ozbiljnim izazovima u stambenom sektoru. Tijekom posljednjih godina, cijene nekretnina značajno su porasle, što je dovelo do povećanja najamnina koje su mnogim stanovnicima postale nedostižne. Premijer Sánchez ističe da je ova kriza eskalirala zbog stranih investicija u sektoru nekretnina, gdje su mnogi kupci izvan EU-a kupovali nekretnine sa ciljem ostvarivanja profita, umjesto da žive u njima. U 2023. godini, zabilježeno je da su kupci izvan EU-a nabavili 27.000 nekretnina isključivo za ulaganje.
Utjecaj na tržište nekretnina
Uvođenje ovog poreza moglo bi značajno transformirati španjolsko tržište nekretnina. Očekuje se da će ovaj potez smanjiti potražnju stranih kupaca, što bi moglo dovesti do stabilizacije cijena, ali i potencijalnog pada investicija u nekretnine. Oko 15 posto stambenog tržišta Španjolske čine investicije stranaca, a ovakva politika može otvoriti put sličnim mjerama u drugim europskim zemljama koje se suočavaju s sličnim problemima.
Kako će se mjeriti utjecaj?
Detalji o primjeni novog poreza još uvijek nisu službeno predstavljeni, a to stvara prostor za nagađanja o njegovim potencijalnim posljedicama. Mike Harvey, direktor kompanije 1. Move International, ukazuje na to da je Španija postavila presedan koji bi mogli slijediti i druge zemlje, poput Francuske, Grčke i Portugala. Ove zemlje, poznate po velikom broju stranih investitora, sada razmatraju slične mjere kako bi zaštitile svoja tržišta nekretnina.
Reakcije stručnjaka i ekonomista
Dok neki pozdravljaju ovu mjeru kao nužnu za zaštitu domaćih potrošača, drugi upozoravaju na moguće negativne efekte. Mnogi stručnjaci smatraju da ovakvi potezi mogu odbiti strane investitore i smanjiti ekonomsku aktivnost u sektorima koji ovise o turizmu. "Ove politike, iako usmjerene na rješavanje stambenih problema, mogle bi imati nenamjerne posljedice za digitalne nomade, umirovljenike i međunarodne kupce koji doprinose lokalnim gospodarstvima", navodi Harvey.
Spremnost drugih zemalja na slične mjere
Iako su Španjolske mjere potaknule reakcije širom Europe, primjetno je da druge zemlje također preispituju svoje politike. Francuski turizam, koji čini oko 9 posto BDP-a, suočava se s prijetnjom od povećanja poreza na nekretnine koje kupuju stranci, a slično se može reći i za Portugal, gdje turizam čini značajan dio gospodarstva.
Ova situacija naglašava potrebu za pažljivim analiziranjem efekata takvih mjera, kako bi se osiguralo da se ne naruši vitalna ravnoteža između lokalnog stanovništva i stranih investitora. U budućnosti, ostaje nam vidjeti kako će se Španjolske odluke odraziti na cijelu europsku ekonomiju i tržište nekretnina.