Novi muzej smijeha u Zagrebu
U srcu Zagreba, na adresi gdje se susreću povijest i moderni duh, otvorio se jedinstveni muzej koji obećava posjetiteljima nevjerojatno iskustvo – Hahahouse. Ovaj inovativni projekt zamišljen je kao oaza smijeha i radosti, mjesto gdje se ljudi mogu osloboditi negativnosti svakodnevice i pronaći unutarnje dijete koje u njima čeka na izlazak.
Uvod u svijet smijeha
Na samom ulazu u muzej, posjetitelji su dočekani malim oblakom bijelog dima koji simbolizira ispunjenje briga i strahova prije ulaska u “divovsku perilicu rublja” – atrakciju koja potiče na igru i opuštanje. Ova nezaboravna avantura započinje uvijanjem kroz prostor ispunjen malim bijelim kuglicama, gdje svi krenu na putovanje prema sretnijem stanju uma.
Inspiracija iza Hahahouse
Četrdeset trogodišnja Andrea Golubić, osnivačica muzeja, stvorila je koncept Hahahouse tijekom izazovnih dana pandemije COVID-19. U vremenu kada su mnogi osjećali tjeskobu i smanjenje sreće, Golubić je odlučila djelovati. “Shvatila sam da imam misiju – da izliječim ljude od smijeha”, izjavila je u jednom razgovoru sa medijima.
Ova strastvena žena inspiraciju je pronašla u vlastitom djetinjstvu, sjećajući se kako se kao sedmogodišnja djevojčica često smijala i zabavljala. Njezina ideja o muzeju nastala je gotovo kao bljesak genija: “Tako je započela Hahahouse”, rekla je.
Interaktivne zoni i atrakcije
Jedan od najzanimljivijih aspekata muzeja su njegove interaktivne zone. Posjetitelji mogu pritisnuti gumb koji ih “dezinficira od negativnosti” pri ulasku, a zatim istraživati osam različitih područja koja nude jedinstvene doživljaje. Među njima se nalazi i zona s gumama koje veselo pjevaju poznate hitove, uključujući “Dancing Queen” od grupe ABBA.
Osim toga, svakako valja spomenuti karaoke sobu koja omogućava posjetiteljima da otpjevaju svoje omiljene pjesme iskrivljenim glasovima, kao i “sumo arenu” gdje se može zabavljati u puhanoj odjeći, boreći se s prijateljima.
Povijest humora kroz vrijeme
Muzej ne zaboravlja niti na ozbiljnu stranu humora. Posjetitelji mogu istražiti povijest humora od drevnih vremena do modernih dana kroz kazalište, film i internet. Osim toga, Hahahouse pruža objašnjenja različitih vrsta humora, uključujući igre riječi, šamarjeski humor, tamni humor i satiru, omogućujući posjetiteljima da se upoznaju s raznovrsnim stilovima komedije i podsmijeha.
Osjećaj djetinjstva za sve generacije
Hahahouse privlači posjetitelje svih dobnih skupina, od malih djece do starijih osoba. Kako kaže Golubić, “svi oni koji još uvijek osjećaju djetinjastu radost i zagrljaj svoje unutarnje dijete, žele napuniti sami”. Odrasli posebno cijene ovu mogućnost da se ponašaju poput djece, a jedan umirovljenik je komentirao da u životu nikada ne može biti previše humora.
Utjecaj smijeha na mentalno zdravlje
Psiholog Petar Kranjević, koji se također osvrnuo na Hahahouse, ističe važnost smijeha kao sredstva suočavanja s problemima. Preporučuje da bi liječnici trebali savjetovati svoje pacijente da se bore “tri sata smijeha” dnevno, naglašavajući kako bi to značajno doprinijelo njihovom mentalnom zdravlju i općem blagostanju.
Kraj priče ili novi početak?
Hahahouse predstavlja pravo osvježenje u svijetu muzeja, nudeći ne samo zabavu nego i najsvjetlije trenutke u životima svojih posjetitelja. U doba kada se suočavamo s brojnim izazovima, smijeh postaje željeni izvor snage i utjehe, a ovaj muzej pokazuje kako humor može biti ključna komponenta našeg svakodnevnog života.
Što mislite o ovoj priči? Podijelite s nama svoje mišljenje u odjeljku s komentarima.