Potres u Delhiju: Kako se zaštititi i što učiniti
U prijepodnevnim satima ponedjeljka, 17. veljače, Delhi-NCR je pogodio kratki potres snage 4,2 po Richteru. Događaj je izazvao zabrinutost među stanovnicima, a premijerka Narendra Modi je brzo reagirala, pozivajući javnost na mir i oprez. "Drhtavice su se osjetile u Delhiju i okolnim područjima. Pozivam sve da ostanu mirni i slijede sigurnosne mjere, ostajući budni zbog mogućih zamki", poručila je.
Potresi su često brzi i nepredvidivi, stoga je važno znati kako se ponašati tijekom i nakon njih. Nacionalni centar seizmologije daje nekoliko korisnih savjeta koje svakako valja imati na umu.
Manje stresa, više sigurnosti
Prvi i najvažniji savjet je zadržati mir. U trenutku kada osjetite drhtaj tla, pokušajte ostati smireni i uvjerite druge da rade isto. Ako ste na otvorenom, najbolje je udaljiti se od zgrada i električnih vodova. Međutim, ako ste u zatvorenom prostoru, sklonite se ispod čvrstog namještaja kao što su stolovi ili kreveta, te se klonite prozora i staklenih površina.
Izbjegavajte paniku koja često može dovesti do stampeda, što dodatno povećava rizik od ozljeda. Ponekad nije moguće brzo napustiti zgradu, pa je važno fokusirati se na sklonište.
Ako ste na otvorenom
Ako se nalazite van dok potres počinje, potražite otvoren prostor daleko od zgrada i električnih vodova. Čim se stabilizirate, ostanite na tom mjestu dok drhtaji ne prestanu. Ako ste u vozilu, zaustavite se na sigurnom mjestu i pješice idite prema otvorenom prostoru.
Pet stvari koje ne smijete zaboraviti
- Oslobodite kućne ljubimce: Osigurajte da i vaši ljubimci mogu doći na sigurno.
- Izbjegavajte otvoreni plamen: Ugasite svijeće, utakmice i druge otvorene plamenove kako biste spriječili pošast požara.
- Ostanite mirni: Panika može ugroziti vašu sigurnost i drugih.
- Izbjegavajte korištenje liftova: Tijekom i nakon potresa, koristi stepenice umjesto liftova.
- Provjerite susjede: Ako je to moguće, provjerite stanje susjeda, naročito onih koji žive sami ili su stariji.
Što učiniti nakon potresa
Nakon što se drhtaji smire, provjerite svoje zdravlje i zdravlje drugih oko vas. Osigurajte da imate pristup pitkoj vodi, hrani i osnovnim potrepštinama. Ostanite informirani putem vaših mobilnih uređaja i slušajte vijesti kako biste saznali najnovije informacije o situaciji.
Ako primijetite ozlijeđene ljude, obavijestite najbližu bolnicu ili pozovite hitnu pomoć. Ponekad su prve reakcije ključne za spašavanje života.
Provjera kućnih instalacija
Unutar vašeg doma, pažljivo pregledajte plinske kuhinjske uređaje. Ako je plin uključen, odmah ga isključite. Ne dodirujte električne sklopke ili uređaje sve dok ne budete sigurni da nema propuštanja. Također, pregledajte cijevi vode i stanice struje; u slučaju oštećenja isključite glavne ventile.
Mentalna priprema
Potresi mogu ostaviti emotivni ožiljak. Stoga ne zaboravite na mentalnu pripremljenost te potrudite se da ostanete u kontaktu sa članovima obitelji i prijateljima. Razgovarajte o svojim osjećajima i strahovima, jer je važno imati podršku u ovim situacijama.
Kroz sve ove savjete, cilj je osigurati vašu sigurnost i sigurnost onih oko vas. Potresi su nepredvidivi, ali biti spreman može učiniti razliku. Ostanite informirani, mirni i pažljivi.