Prosvjedi na Mallorci: Sukob između turizma i lokalnog stanovništva
Ljeto 2024. na Mallorci donijelo je val prosvjeda protiv masovnog turizma, što se jasno odrazilo na zagrebanim plažama i užurbanim ulicama ovog popularnog španjolskog otoka. Prošle godine, gotovo 20.000 mještana izašlo je na ulice, zahtijevajući akciju protiv povećanja najamnina i prenapučenosti uzrokovane turističkim valovima. S obzirom na to da se u ljetnim mjesecima očekuje rekordan broj posjetitelja, organizatori prosvjeda najavili su novu sezonu nezadovoljstva.
Grupa Menys Turisme, Mes Vida
Grupa “Menys Turisme, Mes Vida” (manje turizma, više života) planira važan sastanak ovaj vikend, gdje će se raspravljati o strategijama za borbu protiv negativnih učinaka turizma. Očekuju se radionice, okrugli stolovi i govori, fokusirani na ključna pitanja poput stambene krize, nezaposlenosti i utjecaja masovnog turizma na okoliš. Ova grupa dolazi u trenutku kada turizam na Balearskim otocima postaje sve veći izvor frustracija među lokalnim stanovništvom.
Mjesta pod pritiskom
Mallorca, kao jedno od najpopularnijih odredišta u Španjolskoj, prošle je godine zabilježila nevjerojatnih 15 milijuna dolazaka. Uz to, mještani se suočavaju s poskupljenjem najma nekretnina, koje se, prema riječima članova grupe, dovodi u direktnu vezu s porastom turističkih aranžmana. “Nakon što su vidjeli novu vladinu turističku kampanju i milijunska ulaganja u turizam, jasno je da vlasti stavljaju profit ispred interesa i dobrobiti građana”, poručuje grupa.
Kritika uskraćenih mjera
Osim toga, Menys Turisme, Mes Vida, ukazao je na neuspjeh prethodnih mjera za uspostavljanje održivog modela turizma. Prema njihovim tvrdnjama, deficitarne regulacije nisu značajno smanjile priliv turista, a sve popularniji kratkoročni najam nekretnina dodatno pogoršava dostupnost stanova za lokalne stanovnike. Određeni dijelovi Bruxellesa i otoka već su preplavljeni turistima, što dovodi do dodatne napetosti u lokalnim zajednicama.
Ujedinjeni front Balearskih i Kanarskih otoka
Novi potezi ključni su za Balearske i Kanarske otoke koji se ujedinjuju u borbi protiv problema izazvanih masovnim turizmom. Ove regije planiraju ciljano zakonodavstvo koje će čaddress brojna pitanja, uključujući ilegalne najmove i prenapučenost. Zakonodavne mjere, međutim, često nailaze na prepreke, a ostaje upitno hoće li novo zakonodavstvo uistinu biti učinkovito u rješavanju problema s kojima se suočavaju mještani.
Dosad poznate složenosti
Na sličan način, izazovi s kojima se suočavaju turisti sami po sebi predstavljaju dodatnu kompleksnost. Mnogi Britanci koji posjećuju Mallorca suočeni su s novim pravilima putovanja nakon Brexita i pandemije. Jedan od vlasnika nekretnine na otoku rekao je: “Mogu provesti samo 90 dana u 180 u EU, što me tjera da često dolazim i odlazim. Ponekad, kada nedostajem, dopuštam svojoj obitelji i prijateljima da koriste moj dom.”
Znakovi budućih promjena
S obzirom na rastuću napetost između turista i lokalnog stanovništva, budućnost turizma na Mallorci ostaje neizvjesna. Rast prosvjeda i poziv na akciju jasno ukazuju na potrebu za uravnoteženijim pristupom koji bi osigurao održiv razvoj turizma, kao i zaštitu interesa lokalnih zajednica. Očigledno, putovanje na Mallorcu dolazi s višestrukim izazovima, i mještani su odlučili stati na kraj neprihvatljivim uvjetima koje im donosi masovni turizam.