Pretilost: Novi pristupi i smjernice za liječenje
Pretilost je postala globalni problem, posebno među djecom i adolescentima. U Kanadi, otprilike četvrtina djece u dobi od 4 do 11 godina i trećina tinejdžera od 12 do 17 godina imaju indeks tjelesne mase (BMI) koji ih klasificira kao prekomjernu težinu ili pretilo. Izvještaji pokazuju da su stope pretilosti u djetinjstvu tri puta veće nego prije 30 godina. Zbog toga su se smjernice za liječenje pretile djece i tinejdžera promijenile prvi put nakon gotovo 20 godina.
Značaj nove smjernice
Časopis Kanadskog medicinskog udruženja (CMAJ) objavio je nove smjernice koje se fokusiraju na širi pristup rješavanju pretilosti. Umjesto tradicionalnog naglaska na smanjenje težine i BMI, nove smjernice naglašavaju poboljšanje cjelokupnog zdravlja, kvalitete života i mentalnog blagostanja.
Holistički pristup
Vodič se zalaže za sveobuhvatne strategije koje uključuju bihevioralne, psihološke, kirurške i farmaceutske intervencije, oslanjajući se na aktivno sudjelovanje obitelji. Stručnjaci potiču zdravstvene radnike da izbjegavaju stigmatizirajući jezik i da se fokusiraju na suradnju s djetetom i obitelji kako bi postavili ciljeve.
Rani pristupi i kritike
Iako su nove smjernice dobrodošle, neki stručnjaci oprezni su prema ranoj intervenciji i primjeni lijekova za mršavljenje ili operacija. Registrirani dijetetičar Jenn Baswick smatra da bi se trebali usredotočiti na uzroke problema s težinom, umjesto da se oslanjaju na "brza rješenja". Preporučuje poboljšanje odnosa s hranom i tijelom, što može dovesti do dugotrajnih promjena.
Što obitelji mogu učiniti?
Preporuke smjernica uključuju:
- Poboljšanje mentalnog zdravlja: Usmjerite se na kvalitetu života, a ne samo na sadržaj kalorija.
- Holistički pristup zdravlju: Usredotočite se na prehranu, fizičku aktivnost, spavanje i socijalne veze.
- Izbjegavanje strogo definiranih planova prehrane: Umjesto da se ograničavate na brojanje kalorija, potaknite dodavanje hranjivih opcija.
Vježbajte pažljivost u vrijeme obroka
Istraživanja pokazuju da ometanja poput televizije ili mobitela tijekom obroka mogu dovesti do loših prehrambenih odluka. Zbog toga je važno poticati pažnju na vrijeme obroka kako bi se djeca usredotočila na ono što jedu.
Uživanje u obrocima kao obitelj
Obiteljski obroci poboljšavaju prehrambene navike, jačaju odnose unutar obitelji i doprinose mentalnom zdravlju. Djeca koja jedu s obitelji jedu zdraviju hranu i manje brze hrane.
Provedite vrijeme vani
Preporučuje se svakodnevno provođenje vremena na otvorenom kako bi se poboljšala kardiovaskularna kondicija i razine vitamina D. Izlaganje sunčevoj svjetlosti također pomaže u regulaciji hormona koji utječu na san.
Kako razgovarati s djecom o težini
Važno je pristupiti razgovorima o težini s empatijom i pažnjom. Upotreba "svete podjele odgovornosti" može pomoći djeci da razviju pozitivan odnos prema hrani, potičući ih da slušaju svoje tijelo.
Značaj smanjenja stigmatizacije
Stručnjaci ističu kako je debela pristranost ozbiljan problem. Maknut će se stigma koja prati pretilost pomaže u stvaranju sigurnijeg okruženja za djecu i mlade. Slušanje njihovih osjećaja i pružanje podrške ključni su za promicanje zdravijeg stila života.
Zaključak
S obzirom na rastući problem pretilosti kod djece i tinejdžera, važno je usvojiti sveobuhvatan pristup koji ne samo da se bavi fizičkim aspektima zdravlja, nego i mentalnim i emocionalnim blagostanjem. Obitelji imaju važnu ulogu u podršci djeci na njihovom putu prema zdravijem načinu života.