Istraživanje slučaja Dinka Gruhonjića: Napadi na slobodu medija u Srbiji
Uvod u slučaj
Dinko Gruhonjić, novinar i program koordinator Nezavisnog udruženja novinara Vojvodine (NDNV), suočava se s kontinuiranim prijetnjama i nasiljem koje proizlazi iz njegove novinarske aktivnosti. Ovaj članak istražuje detalje slučaja, reakcije organizacija za zaštitu novinara te širi kontekst slobode medija u Srbiji.
Kontekst napada
Članovi konzorcija za brzo reagiranje Media Freedom (MFRR) i partneri iz Vijeća za sigurnost novinara Europe izrazili su duboku zabrinutost zbog kampanje progonjenja koja se vodi protiv Gruhonjića. Od ožujka 2024. godine, zabilježeno je više od 15 napada na ovog novinara, od kojih većina sadrži prijetnje smrću i zastrašivanje. U jednom incidentu, manipulirani video je lažno prikazao Gruhonjića kao političkog protivnika vladajuće stranke, čime je dodatno pojačana kampanja protiv njega.
Prijetnje i zastrašivanje
Prema izvješćima, 80% napada na Gruhonjića uključuje prijetnje smrću, koje su mu upućene putem interneta i čak fizički na njegovoj adresi. Dodatno, političke figure bliske vladi dodatno su pojačale napade, koristeći medijske tabloide za diskreditaciju njegovog rada. Gruhonjić je također bio izložen prijetnjama tijekom predavanja na Sveučilištu Novi Sad, gdje su mu studenti prijetili zbog njegovih novinarskih stavova.
Nekaznenost prijetećih poruka
Unatoč ozbiljnim prijetnjama, nijedna od prijava zakonskim institucijama, uključujući Posebno tužiteljstvo za visokotehnološke zločine (VTK), nije procesuirana. Gruhonjić je u veljači 2025. primio čak sedam prijetećih poruka na društvenoj mreži Facebook u jednom danu, koje su uključivale seksualno nasilje i prijetnje smrću njemu i članovima njegove obitelji. Ove poruke odražavaju teško stanje slobode medija u Srbiji.
Okruženje zastrašivanja
Kultura nekažnjivosti u Srbiji stvara okoliš u kojem novinari postaju meta jednostranih napada bez straha od posljedica. Takve okolnosti obeshrabruju istraživačko novinarstvo i legitimiziraju ad hominem napade na novinare poput Gruhonjića. U tom smislu, važno je istaknuti kako se prijetnje ne odnose samo na pojedinca, već i na širu zajednicu novinara koja se suočava s istim izazovima.
Reakcija novinarskih organizacija
Brojne relevantne organizacije, uključujući Europsku federaciju novinara (EFJ), Međunarodni institut za tisak (IPI) i Novinare bez granica (RSF), pružaju podršku Gruhonjiću. Oni apeliraju na vlasti da istraže prijetnje i osiguraju pravdu. Ove organizacije upozoravaju kako je sloboda medija fundamentalna za demokraciju, te naglašavaju potrebu za zaštitom novinara u svakodnevnom radu.
Značaj slobode medija
Sloboda medija od ključne je važnosti za demokratsko društvo. Napadi na novinare ne utječu samo na pojedince; oni podrivaju sav sustav slobodnog govora i prava građana na informacije. Bez sigurnosti i zaštite novinara, društvo se suočava s ozbiljnim posljedicama za otvorenost, transparentnost i pravdu.
Ovaj slučaj pokazuje kako su novinari često izloženi riziku u obavljanju svog posla. Gruhonjićevo iskustvo nije izoliran incident, već refleksija šireg problema s kojim se susreću novinari u ovoj regiji. Sustavni napadi na novinare moraju se shvatiti ozbiljno kako bi se osigurala zaštita prava na slobodu medija.