Manjak željeza u Velikoj Britaniji
Manjak željeza predstavlja ozbiljan javnozdravstveni problem i jedan je od najčešćih nutritivnih nedostataka u Velikoj Britaniji. Neki od simptoma ovog stanja uključuju umor, blijedu kožu, vrtoglavicu, krhke nokte i kratkoću daha. Imunološki sustav također može biti oslabio, što povećava rizik od bolesti. Kako objašnjava Benjamin Bunting, sportski nutricionist, željezo je ključno za proizvodnju hemoglobina, proteina u crvenim krvnim stanicama koji prenose kisik po tijelu.
Preporučuje se konzumacija crvenog mesa, peradi, ribe, leće, špinata i obogaćenih žitarica, a važno je također unositi hranu bogatu vitaminom C kako bi se poboljšala apsorpcija željeza.
Manjak vitamina D
Vitamin D igra ključnu ulogu u apsorpciji kalcija i fosfora, koji su neophodni za održavanje jakih kostiju i zdravog imunološkog sustava. Prema podacima, manjak vitamina D može povećati rizik od lomova, osteoporoze i rahita. Osobe s ograničenim izlaganjem suncu, tamnijom kožom, stariji pojedinci i oni s određenim zdravstvenim probemima, često su u riziku.
Kako bi povećali unos vitamina D, preporučuje se provoditi vrijeme na suncu, jesti masnu ribu, žumanjke i obogaćene mliječne proizvode, a u zimskim mjesecima mogu biti potrebni i dodaci vitamina D.
Manjak vitamina B kompleksa
B vitamini (uključujući B1, B2, B3, B6 i B7) važni su za metabolizam, funkciju mozga i stvaranje crvenih krvnih stanica. Manjak ovih vitamina može dovesti do umora, oštećenja živaca i loše koncentracije. Osobe koje su u riziku uključuju trudnice, starije osobe, vegane i one s visokim unosom alkohola.
Za povećanje unosa preporučuje se konzumacija cjelovitih žitarica, jaja, mliječnih proizvoda, lisnatog povrća i orašastih plodova.
Manjak vitamina B12
Vitamin B12 je ključan za proizvodnju crvenih krvnih stanica, stvaranje DNK i održavanje živčanih funkcija. Bunting ističe da dugoročni nedostatak ovog vitamina može izazvati ozbiljne probleme poput oštećenja živaca i poteškoća s pamćenjem. Osobe koje su u posebno rizičnim skupinama uključuju vegetarijance, vegane, starije odrasle i one s probavnim poremećajima.
Kako bi povećali unos vitamina B12, preporučuje se konzumacija mesa, ribe, mliječnih proizvoda, jaja i obogaćenih biljnih proizvoda.
Nedostatak folata
Folat, ili vitamin B9, ima ključnu ulogu u rastu stanica, proizvodnji crvenih krvnih stanica i sintezi DNK. Ovo je posebno važno tijekom trudnoće kako bi se spriječili urođeni nedostaci. Manjak folata može dovesti do anemije i razvojnih problema kod beba. Grupe u riziku uključuju trudnice, osobe koje piju velike količine alkohola i one s nezdravom prehranom.
Povećajte unos folata jedući lisnato povrće, mahunarke, citrusno voće i obogaćene žitarice.
Uloga prehrambenih promjena
Preporučuje se da ljudi obrate pažnju na svoje prehrambene navike i da svjesno uključuju hranu bogatu esencijalnim vitaminima i mineralima kako bi smanjili rizik od nedostataka. Osobe koje naiđu na simptome kao što su umor, mentalna magla ili oslabljen imunitet trebale bi razmotriti moguće nedostatke hranjivih tvari.
S pravim pristupom prehrani, mnogi od ovih nedostataka mogu se prevladati, čime se osigurava bolje zdravlje i kvalitetniji život.