Ostati prijatelj s bivšim: Kako doći do prave dinamike nakon prekida?

Kada se romantična veza završi, često se osjećamo izgubljeno, a prekid može izgledati kao potpuni gubitak. Kako se prebaciti iz pozicije bliskih partnera u status gotovo neznanca? Prema stručnjacima, prekid ne mora nužno značiti i raskid svih veza. Ako je vaša veza bila zdrava i završena na pozitivan način, postoji mogućnost da ostanete prijatelji, poznanici ili čak nešto između. Naravno, to ovisi o vašoj situaciji i emocionalnom stanju.
Razlozi za ostanak u kontaktu s bivšim
Prvo se morate upitati zašto želite ostati u kontaktu sa svojim bivšim partnerom. Postoji mnogo praktičnih razloga za to. Na primjer, ako zajedno imate djecu ili kućne ljubimce, održavanje civiliziranog odnosa može biti neophodno. Također, ako ste dio iste društvene grupe, možda će se prirodno dogoditi da se susretnete. Ponekad su bivši partneri bili prijatelji i prije nego što su postali više od toga, i može postojati želja za vraćanjem na tu razinu odnosa.
Bitno je biti iskren prema sebi i svojim namjerama. Možda shvatite da zapravo ne želite ostati prijatelji, već samo tražite način da umanjite bol od raskida. U ovom je razdoblju introspekcija ključna.
Emocionalna pripremljenost za prijateljstvo
Ne biste trebali ulaziti u prijateljstvo s bivšim partnerom dok niste emocionalno spremni. Ako se još uvijek nadate pomirenju ili se oslanjate na njih zbog utjehe, možda bi bilo bolje pričekati. Ponekad je teže preboljeti bivšeg ako ostanete u kontaktu. Istraživanja ukazuju na to da je veća vjerojatnost da ćete poželjeti svog bivšeg romantično i želite pokušati obnoviti vezu, što može otežati proces cijeljenja.
Franco napominje da je ključno da oboje budete spremni na idući korak. Trebali biste osjetiti emocionalnu udaljenost u kojoj ćete moći željeti sreću drugoj osobi bez obzira na to je li u njenom životu uključena nova osoba.
Oblikovanje novog odnosa
Kada razmišljate o tome kako želite da izgleda vaš platonski odnos s bivšim, vrijedi razmotriti različite opcije. Možete se odlučiti za blisko prijateljstvo gdje dijelite savjete i podršku, ili možda za povremene razgovore. U nekim slučajevima, možda će vam biti ugodnije ostati u kontaktu samo kada se neizbježno sretnete.
Važno je imati na umu da se ne može prisiliti odnos da bude onakav kakav vi želite. Ako ne postoji usklađenost između očekivanja, morate poštovati granice druge osobe. Eksperimentiranje s različitim razinama bliskosti može biti korisno — ne bojte se reći: „Nisam siguran da želim čuti o tvojim novim spojevima.”
Otvoreni dijalog
Za uspješan prelazak u prijateljstvo važno je imati otvorenu komunikaciju. Budite iskreni jedni prema drugima o svojim osjećajima i potrebama kako biste izgradili odnos koji je zdrav i funkcionalan. Prijateljstvo s bivšim partnerom ne mora nužno biti iscrpljujuće, već može biti prilika za osobni rast i učenje o sebi.
Vaša iskustva
Jeste li se vi uspjeli prijateljski razdvojiti od svog bivšeg? Kako ste pristupili ovoj situaciji? Podijelite svoja iskustva i razmišljanja o ovoj temi. Mogućnost otvorene komunikacije s bivšim partnerom može biti ključ za izgradnju novog, pozitivnog odnosa.