Ekološki prihvatljive manekenke: Revolucija u modnoj industriji iz Erodea
U malenom selu Kaliyanoor, blizu Pallipalayama u Indiji, 57-godišnji poduzetnik SP Mani kreira revoluciju u svijetu mode s inovativnim proizvodom koji bi mogao promijeniti način na koji razmišljamo o manekenkama. Umjesto klasičnih stakloplastičnih manekenki koje zagađuju naš planet, Mani i njegova supruga Amutha iz Jothi Specialty Papers (JSP) od tekstilnog otpada izrađuju potpuno biorazgradive manekenke.
Pozadina ideje
Mani i Amutha osnovali su JSP prije 25 godina, a njihova misija od samog početka bila je usmjerena na rješavanje problema s tekstilnim otpadom koji završi na odlagalištima. Uočili su potrebu za održivim rješenjima u svijetu mode te su se odlučili fokusirati na upcycling, odnosno prenamjenu materijala. Temelj njihove inovacije dolazi iz vlastite proizvodnje papira od pamuka, posteljine i trapera. "Smislili smo način da pretvorimo tekstilni otpad u papir, kao alternativu stablu," objašnjava Mani.
Proces izrade biorazgradivih manekenki
Izrada biorazgradivih manekenki je složen proces koji traje pet dana i uključuje 20 koraka. Mani objašnjava kako proces započinje muljanjem materijala stvorenog tijekom izrade papira, čime se dobivaju sirovine za izradu manekenki. "Sve u procesu i materijalu je biorazgradljivo, od ljepila do boje," napominje Mani. Tako proizvedene manekenke mogu se raspasti unutar tri mjeseca, ovisno o uvjetima u kojima se nalaze, čime se značajno smanjuje ekološki otisak.
Uloga u modnoj industriji
Prvi klijent JSP-a bio je poznati brend TanishQ, za koji su izradili 1.500 poprsja za izlaganje nakita. Ova suradnja potaknula je porast potražnje za ekološkim manekenkama od 40%. "Sada smo u razgovorima s nekoliko maloprodajnih kuća," kaže Mani, dodajući da trenutno proizvode 200 manekenki mjesečno za klijente u Indiji, SAD-u i Saudijskoj Arabiji, a planiraju i ulazak na australsko tržište.
Ekološki izazovi plastičnih manekenki
Trenutno tržište manekenki u Indiji procjenjuje se na 800 milijuna dolara do 2030. godine, s velikim dijelom tržišta koji i dalje čini plastične manekenke od stakloplastike. Ove manekenke predstavljaju značajan okolišni problem jer mnoge završavaju na odlagalištima ili se spaljuju, što negativno utječe na kvalitetu zraka. Kako ističe Dominic Dsilva, osnivač Urvara, "biorazgradive manekenke su put ako zaista želimo razvijati kružnu ekonomiju."
Inovacije u održivosti
Uz proizvodnju biorazgradivih manekenki, Mani planira proširiti asortiman s održivim vješalicama i oznakama odjeće izrađenim od pamučne mjere. Ove oznake dolazit će s ugrađenim sjemenkama koje potiču svijest o održivosti. "Savladali smo održive vješalice, koje planiramo lansirati za nekoliko mjeseci," dodaje Mani, naglašavajući važnost inovacija u odnosu na okoliš.
Održivost u cijelom lancu
S obzirom na rastuću potražnju za ekološki prihvatljivim proizvodima, i drugi proizvođači u Indiji počinju slijediti njihov primjer. Na primjer, Kirti Jalan Design Studio iz Kalkute nudi manekenke izrađene od trske, no suočava se s izazovima viših cijena i dužih vremena proizvodnje u usporedbi s manekenkama od stakloplastike.
Zaključak
SP Mani i njegova supruga Amutha postavili su temelje za održivu budućnost modnog svijeta kroz svoju inovaciju biorazgradivih manekenki. Njihov rad ne samo da smanjuje ekološki otisak mode, već i pokreće važne razgovore o održivosti i odgovornosti unutar industrije. Kroz svoje napore i suradnje, donose svjetlo u tamni dio modne industrije, gdje se materijali često odbacuju bez razmišljanja o posljedicama.