Croatians in Zambia (Photo: Branka Bezić Filipović)
U suradnji s Milanom Trbovićem, počasnim konzulom Republike Hrvatske u Zambiji, projekt Cravat prvi je put predstavljen na afričkom kontinentu, u gradovima Lusaka i Kitwe.
Ovaj jedinstveni kulturni i umjetnički događaj obilježio je 20. i 21. prezentacije, dodajući Afriku na popis kontinenata na kojima je projekt već vidio uspjeh, zajedno s Južnom i Sjevernom Amerikom, Europom, Australijom i Azijom. Projekt Cravat pokrenuo je Nada Pritisanac Matulich, hrvatski emigrant iz San Pedra u Kaliforniji, koji je započeo kampanju za prikupljanje veza od hrvatskih emigranata.
Branka Bezić Filipović osmislila je izložbu, pripremila video materijale i napisala knjigu “Hrvat ujedinjeni od strane Cravat”, koja dokumentira sve donatore i zaštitnike projekta. Među njima su istaknute ličnosti poput visokih hrvatskih političara, udruženja emigranta – uključujući Američki Hrvatski kongres, Crodiaspora i Hrvatskog kluba za međunarodnu suradnju u UN-u – kao i brojni visoki dužnosnici iz drugih zemalja. Projekt je stekao globalno priznanje zbog svoje poruke povezanosti i očuvanja hrvatske baštine.
Osim promicanja hrvatske kulture, projekt poboljšava međunarodnu vidljivost i potiče suradnju između obrazovnih ustanova i nacija.
Prezentacija u Lusaki održana je u poznatom restoranu MPOTO YATHU, čiji je domaćin bila Jelena Kranjić i njezina obitelj, koji su dočekali brojne goste i predstavnike medija. U Kitweu je organizirana posebna prezentacija za studente Sveučilišta Copperbelt, koji su pokazali veliko zanimanje za knjigu “Hrvate ujedinjene od strane Cravat”.

Prezentacija knjige na Sveučilištu Copperbelt (Photo: Branka Bezić Filipović)
Zambija – zemlja prirodnih čuda
Zambija, smještena u južnoj Africi, poznata je po spektakularnoj prirodnoj ljepoti i raznolikoj kulturi. Među svojim prirodnim čudima su i Viktorijini slapovi na rijeci Zambezi, Kafue i Nacionalni park Južne Luangwa, kao i visoke visoravni i rijeke koje oblikuju krajolik zemlje.
S otprilike 20 milijuna stanovnika koji pripadaju preko 70 etničkih skupina, Zambija je nekada bila britanska kolonija pod imenom Sjeverna Rodezija, dobivši neovisnost 1964. godine. Engleski je službeni jezik, dok su Bemba, Nyanja i Tonga među najčešće govoreći od 72 nativnih jezika.

Zalazak sunca na rijeci Zambezi (Photo: Branka Bezić Filipović)
Zambija je bogata prirodnim resursima, posebno bakrom, što čini većinu izvoza, dok su poljoprivreda i turizam također ključni ekonomski sektori. Zanimljivo je da je zambijska kuhinja prilično raznolika – osim međunarodnih jela, restorani u Livingstoneu nude specijalitete kao što su pržene gusjenice s lukom i narezama krokodila.
Kao autor članka, imao sam priliku okusiti oba jela i iznenadio se koliko su gusjenice bile ukusne, dok je meso krokodila bilo nešto suho. Obrok košta ukupno oko 10 eura. Nacionalna valuta Zambija je Kwacha, a 100 Kwacha je ekvivalentno otprilike 3,5 eura. Za 8 do 10 eura možete dobiti odrezak ili jednostavniji obrok poput tjestenine ili pizze.
Boca vode u restoranu košta 0,7 eura, dok Coca-Cola košta 1,36 eura. Espresso se cijene na 2 eura, pivo u prosječnom restoranu je 0,85 eura, a u sitnijem ustanovu košta 1,70 eura. Polusatna vožnja taksijem košta oko 12 eura. Hrana je jeftinija nego u Hrvatskoj, a supermarketi su dobro opskrbljeni raznolikim izborom proizvoda.

Crocodile tail (Photo: Branka Bezić Filipović)
Hrvati u Zambiji – povijest i doprinos
Hrvati su se počeli nastaniti u Zambiji u prvoj polovici 20. stoljeća, kada je zemlja, tada britanski protektorat poznat kao Sjeverna Rodezija, privukao radnike s rudarskim iskustvom. U potrazi za boljim životom, Hrvati su stigli iz Istrije, Primorjeja, Dalmatinskog zaleđa i Like, često putujući preko luka Rijeka, Split i Dubrovnik. Prvenstveno su pronašli rad u bogatoj rudarskoj regiji bakra, posebno u Nkani, Mulira i Kitwe, uglavnom kao rudari i tehničari, s nekim zaposlenima u metalurgiji.

Kraljić Najim family – from left – Jasmin, Jelena, Zein and Robert (Photo: Branka Bezić Filipović)
Danas Hrvati u Zambiji spadaju pod nadležnost hrvatske ambasade u Pretoriji u Južnoj Africi, koja je 1.500 kilometara od Lusake. Kako bi ojačao potporu hrvatskoj zajednici i poticao suradnju dviju zemalja, uspostavljen je počasni konzulat Republike Hrvatske u Zambiji, a predvodio ga je Milan Trbović iz Kitwea, ugledni biznismen i jedan od vodećih zambijskih proizvođača brašna.

Fra Ivica Perić in Zambia (Photo: Branka Bezić Filipović)
Lusaka – glavni grad i njezina nesvrstana povijest
Osnovan 1913. godine, Lusaka danas ima oko tri milijuna stanovnika i služi kao administrativno, političko i ekonomsko središte Zambije. Grad miješa tradiciju i moderni razvoj, ali se suočava s infrastrukturnim izazovima, posebno tijekom kišne sezone kada ulice često poplavljuju. Značajna povijesna prekretnica za Lusaku bila je treća konferencija o ne-usklađenim zemljama 1970. godine koju je otvorila tadašnji predsjednik Kenneth Kaunda, po kojem je imenovana gradska zračna luka. Ovaj događaj učvrstio je ulogu Zambije kao zagovornika slobode i solidarnosti među narodima koji su željeli ostati neovisni o divizijama hladnog rata.

(Photo: Branka Bezić Filipović)
Zanimljivo je da Lusaka još uvijek čuva sjećanja na to doba – ulica Tito ostaje, a određeni dijelovi gradske arhitekture nalikuju hrvatskom četvrti iz 1970 -ih, kada su hrvatske kompanije poput Zagreba Končar i Split’s Konstruktor osigurali velike projekte u Zambiji.
Kitwe – Zambijsko industrijsko srce
Kitwe, drugi najveći grad Zambije, s gotovo milijun stanovnika, ključno je središte regije rudarstva Copperbelt. Osim svoje rudarske baštine, Kitwe je ujedno i obrazovno središte, dom Sveučilišta Copperbelt, jedne od najvažnijih institucija visokog obrazovanja u zemlji. Popularne destinacije u Kitweu uključuju Rekreativni park brane Mindolo i tržište Chisokone, poznato po velikom izboru lokalnih proizvoda i svježe robe. Grad također ima snažnu nogometnu kulturu, s klubovima kao što su Nkana FC i Power Dynas FC koji se hvale strastvenim pristalicama.
Livingstone – Zambijska turistička prijestolnica
Smješten u južnoj Zambiji na visini od 940 metara, Livingstone (Maramba) je glavni turistički grad u zemlji, s oko 140 000 stanovnika. Nalazi se u blizini Viktorijinih slapova (Mosi-Oa-Tunya), jednog od najvećih i najspektakularnijih prirodnih čuda na svijetu, koja je pod UNESCO-ovom zaštitom.

Victoria pada iz zraka (Photo: Branka Bezić Filipović)
Nazvan po poznatom škotskom istraživaču, liječniku, misionarskom i anti-ropstvu aktivista Davidu Livingstoneu (1813–1873), grad je mjesto gdje je prvi put dokumentirao slapove 1855. godine, imenovajući ih u čast kraljici Viktoriji. Lokalnom stanovništvu, padovi su bili sveto mjesto za koje se vjeruje da je dom velike riječne zmijske božice Nyami-nyami.
U središtu grada nalazi se muzej Livingstone, najveći i najstariji muzej u Zambiji, nudeći bogat uvid u povijest, kulturu i istraživanje regije. Njegove zbirke uključuju prapovijesne artefakte, eksponate o afričkim kulturnim tradicijama i dokumente koji detaljno opisuju život i rad Davida Livingstona.

Victoria Falls (Photo: Branka Bezić Filipović)
Livingstone ima opuštenu i dobrodošlu atmosferu. Grad je poznat po mnogim hotelima, restoranima i tržnicama, gdje posjetitelji mogu uživati u lokalnoj kuhinji i kupiti autentične rukotvorine.
Tekst: Branka Bezić Filipović