Digitalna Transformacija u Turskoj Modnoj Industriji
U svijetu mode i tekstila, turska industrija igra ključnu ulogu, a nedavni projekti poput "Od dizajna do proizvodnje: digitalna transformacija u industriji odjeće" naglašavaju važnost prilagodbe na globalne standarde. Ovakvi projekti, koje vodi Udruga izvoznika odjeće Istanbul (İHKİB), provode se uz potporu Europske unije kroz IPA instrumente, čime se nastoji unaprijediti efikasnost i održivost sektora.
Izazovi i Mogućnosti
Mustafa Paşahan, predsjednik İHKİB-a, istaknuo je izazove s kojima se industrija suočila u procesu digitalne transformacije. Unatoč preprekama, odjeća ostaje ključni sektor turske ekonomije, sa stabilno rastućim potencijalom. Paşahanov entuzijazam za unapređenje infrastrukture kako bi se ojačala pozicija Turske u globalnoj trgovini jasno se ogleda u njegovim izjavama o dugoročnom planiranju i inovacijama.
Ključne Aktinosti Projekta
Projekt, koji je financiran s 10,4 milijuna eura iz EU fondova, omogućio je analizu trenutnog stanja sektora i razvoj strategija za digitalno tržište i prilagodbu potreba EU. Kroz razne aktivnosti, kao što su obuke digitalnog modnog dizajna za 125 predstavnika malih i srednjih poduzeća (MSP), stvoren je temelj za daljnji razvoj i unaprjeđenje kvalitete proizvoda.
Osim toga, uspostavljen je Centar za digitalnu transformaciju (DDM), koji služi kao "procjenitelj" za digitalnu zrelost poduzeća, ključno za planiranje ulaganja i izradu mapa puta za digitalnu transformaciju.
EU Potpora i Održivost
Jedan od značajnih dijelova ovog projekta je podrška EU-a koja je, uključujući prethodne mjere, dosegla ukupno 37 milijuna eura. Ova sredstva nisu samo usmjerena na jačanje digitalne infrastrukture, nego i na održivost, prema smjernicama EU Green Deala. Paşahan je napomenuo važnost održivosti kao ključnog faktora u budućem razvoju tekstilnog sektora, uključujući projekte kao što su "Ugljično praćenje i smanjenje ugljika".
Ministarstvo Industrije i Tehnologije
Zekeriya Coştu, zamjenik ministra industrije i tehnologije, naglasio je kako su fondovi EU-a korišteni za 46 projekata tijekom razdoblja IPA-1, istaknuvši važnost prilagodbe turske industrije potrebama EU. U drugoj fazi IPA-2, naglasak je na inovacijama, digitalnoj transformaciji i jačanju konkurentnosti, s ciljem da se MSP-i povežu sa zelenijim tehnologijama.
Suradnja s EU
Jurgis Vilciskas, zamjenik šefa delegacije EU-a u Turskoj, osvrnuo se na suradnju između EU i Turske, naglašavajući kako su od 2007. godine uložili 780 milijuna eura u projekte usmjerene na unapređenje industrijske konkurentnosti. Ova kontinuirana suradnja predstavlja ključni korak prema inovacijama i održivosti.
Pouke iz Projekta
Projekti usmjerene na digitalnu i zelenu transformaciju pružaju priliku za stvaranje novih poslovnih modela u modnoj industriji, gdje dizajn, inovacija i brendiranje postaju sve važniji. Iako cijena postaje manje važna, stvara se prostor za proizvode s dodanom vrijednošću i značajnim brendiranim rješenjima.
Globalna Perspektiva
S obzirom na globalno tržište, turske modne marke, koje su prisutne u više od 100 zemalja, pokazuju potencijal za liderstvo u industriji. Fokusirajući se na održivost i digitalizaciju, Turska se pozicionira kao ključni igrač u globalnoj modnoj industriji.
Svaka od ovih tema odražava napredak koji Turska čini na polju održive i digitalne transformacije, postavljajući temelje za budući razvoj i inovacije u tekstilnom sektoru.