Estetika male veličine: Kako modna industrija utječe na percepciju tijela
U današnjem svijetu mode, gdje se estetski standardi neprestano mijenjaju, pitanje veličine postaje sve značajnije. Nakon što je izjavila da se u modnoj industriji osjeća kao XL, Abby McHale, zamjenica modnog urednika, otvorila je vrata raspravi o neugodnim realnostima kojima se mnoge žene suočavaju u svijetu gdje oblik tijela igra presudnu ulogu.
Veličina tijela i identitet
Iako Abby nosi veličinu 14, što je u Britaniji zapravo u okviru prosječne veličine, ona osjeća pritisak koji dolazi s percepcijom tijela. Potpuno je normalno osjećati se nezadovoljno svojim izgledom dok se trudeći zadovoljiti niz nerealnih standarda koje nam nameće industrija. Ta kultura savršenstva često dovodi do osjećaja tjelesne dismorfije, gdje se pojedinci istodobno uspoređuju s vitkillim manekenkama i slavnim osobama.
Bizarno veličanje i zavaravanje
Veličine odjeće neprestano se mijenjaju i mnoge žene se suočavaju s problemima u pronalaženju komada koji im odgovaraju. Abby ističe da mora kupovati XL kako bi pronašla nešto što odgovara njezinim oblinama, iako se u drugim trgovinama može osjećati kao da je veličina 16. To ne samo da zbunjuje, već i pogoršava zdravstvene probleme i samopouzdanje. Ovo variranje u veličinama stvara emocionalnu vrtlog, zbog čega je teško zadržati pozitivan odnos prema tijelu.
Pojava manekena plus-size: Napredak ili regresija?
Posljednjih godina, modna industrija svjedočila je porastu prisutnosti plus-size manekena na nekim pistama, ali istovremeno, trendovi se ponovo vraćaju prema uvijek mršavim modelima. Abby podsjeća na vrijeme kada su modeli poput Ashley Graham i Paloma Elsesser pomogli u promicanju tjelesne raznolikosti. Međutim, danas se ponovno suočavamo s trendovima koji glorificiraju ekstremno mršave figure, čime se nama, +/- veličinama, ponovno stvara osjećaj isključenosti.
Efekti na mentalno zdravlje
Sisanje ideala ljepote negativno utječe na mentalno zdravlje posebno među ženama, koje se suočavaju s neprestanim pritiscima da izgledaju savršeno. Abby dijeli svoje vlastite borbe s tim, priznajući da se često osjeća tjeskobno zbog toga kako izgleda u odjeći koja bi trebala biti “trendovska”. Dodatno, osjećaji sramote i nesigurnosti odražavaju se na njen kreativni rad, ali i na samopouzdanje koje nosi u profesionalnom okruženju.
Utjecaj društvenih medija
U eri društvenih medija, idealizirani portreti tijela dodatno stvaraju osjećaj pritiska među ženama koje osjećaju potrebu da se uklapaju. Abby opisuje svoju borbu da proizvodi sadržaj koji će privući pažnju dok se istovremeno bori s duhovnom i tjelesnom dismorfijom. Korisnice društvenih mreža sve više koriste platforme kako bi izrazile svoja tijela, boreći se s idejom da nisu dovoljno dobre, a mnoge su motivirane kako bi podijelile svoja iskustva i pronašle podršku zajednice.
Uloga modnih marki
Srećom, postoje marke koje razumiju važnost pozitvnog prikazivanja tijela. Rihannina linija donjeg rublja Savage X Fenty naglašava sve oblike i veličine, dok trgovine poput M&S i ASOS-a nude opsežnije raspona veličina. Abby primjećuje da, dok se u nekim aspektima industrija poboljšava, i dalje postoji značajan nedostatak u predstavljanju raznolikosti tijela.
Kraj patnji zbog veličine
U srži svega, Abby McHale podsjeća da veličina haljine ne definira njezin identitet. Moda bi trebala biti izražavanje onoga što se osjećamo i kako se nosimo s onim što imamo, a ne način da se ograničimo. Samosvijest i prihvaćanje su ključni elementi za izgradnju pozitivnog odnosa prema vlastitom tijelu, unatoč pritiscima koje nameće industrija mode. Erekcija savršene figure više nije moguća, a pravi modus operandi trebao bi biti istinska ljubav prema sebi bez obzira na veličinu ili oblik.