To nije vaša mašta: Kako se klima mijenja, sezona alergije počinje ranije svake godine, traje duže i pokriva nas s više polena. Ova promjena donosi mnoge izazove za milijune ljudi koji pate od alergija. Kako se ovaj fenomen javlja i kako se možemo nositi s novim uvjetima?
Klimatske promjene i pelud
Klimatske promjene predstavljaju jedan od najznačajnijih faktora koji utječe na sezonske alergije. Primarni uzrok ovih promjena je porast količine ugljičnog dioksida u atmosferi, što je rezultat spaljivanja fosilnih goriva kao što su ugljen, nafta i prirodni plin.
Prema dr. Amandi Dilger, ENT kirurgu na Harvard-Assachusettsu, “Ugljični dioksid i drugi staklenički plinovi hvataju toplinu, uzrokujući globalno zagrijavanje. Biljke poput ambrozije i raznih trava sada imaju duže sezone rasta, proizvode više polena i šire se na nova geografska područja.”
Zanimljivo je da je studija objavljena u PNA pokazala da se razina polena u cijeloj zemlji povećala za čak 21% između 1990. i 2018. godine.
Što uzrokuje alergije?Sezonske alergije rezultat su preaktivnog imunološkog sustava – onog koji reagira na bezopasne strane tvari (alergeni), poput polena stabala ili biljaka, kao da su opasne prijetnje. Kada udahnete mikroskopske čestice polena, imunološke stanice oslobađaju kemikalije koje uzrokuju simptome alergije, regrutirajući još više imunoloških stanica da se bore против “napadača”. Što se više stanica bori, više se simptomi pogoršavaju. |
Novi rizici
Duža sezona alergija donosi sa sobom nekoliko problema. Povećane razine polena mogu pogoršati kvalitetu zraka i izazvati jače simptome sezonske alergije. Osim toga, promjena u sezoni alergija otežava predviđanje kada će se simptomi pojaviti, što može otežati pravovremeno liječenje.
Dr. Dilger preporučuje obratiti pažnju na dnevne brojeve polena i koristiti lijekove za alergiju na recept na vrijeme, osobito ako se simptomi pogoršavaju pri promjeni kvalitete zraka.
Suočavanje u promijenjenom svijetu
U suočavanju s novim izazovima, važno je poduzeti proaktivne korake. Dr. Dilger savjetuje nekoliko strategija kako biste se nosili s alergijama.
- Ako primijetite nove ili pogoršane simptome, odmah se obratite svom liječniku kako biste utvrdili uzrok.
- Izbjegavajte okidače alergije boravkom u zatvorenom prostoru, posebno na vjetrovitim danima s visokim brojem polena.
- Smanjite aktivnosti na otvorenom kada su razine polena visoke, kao što su vrtlarstvo ili košenje trave.
- Kada izlazite, nosite masku i mijenjajte odjeću odmah po povratku u zatvoreno kako biste spriječili ulazak polena u svoj prostor.
- Pratite kvalitetu zraka i razine polena uz pomoć Indeksa kvalitete zraka. Počnite s uzimanjem lijekova prije nego što se simptomi pojave ako su prognoze nepovoljne.
- Kod kuće, koristite klima uređaj s HEPA filtracijom i odvlaživač za smanjenje alergena.
Za detaljnije informacije, posjetite Harvard Special Health Report Kontroliranje alergija.
Slika: © /Getty Images