Boris Jovanović Kastel i Nagrada "Ante Zemljar"
U utorak navečer, u srcu Rijeke, održana je svečana ceremonija dodjele Nagrade "Ante Zemljar", koju je ustanovilo Hrvatsko književno društvo. Ova prestižna nagrada, osnovana 2022. godine u povodu 100. obljetnice rođenja Ante Zemljara, prepoznaje izvanredne pisce čija su djela ostavila snažan trag u književnosti, kako na domaćoj, tako i na međunarodnoj sceni. Ove godine, sreća je poslužila Borisa Jovanovića Kastela, koji je time postao treći dobitnik ovog priznanja.
Tko je Boris Jovanović Kastel?
Boris Jovanović Kastel, crnogorski pisac i pjesnik, nikada nije krio svoju strast prema Mediteranu, čije more i kultura duboko oblikuju njegovo stvaralaštvo. Njegova poezija često se oslanja na mediteranske motive, a mnoge njegove priče i drame duboko su ukorijenjene u kulturi ovog područja. Njegovo djelo uključuje bogatu kolekciju pjesama, eseja i kratak proznih tekstova, a svojim se radom etablirao kao jedan od najvažnijih glasova suvremene književnosti u južnoslavenskom prostoru.
Svečana dodjela
Ceremonija dodjele Nagrade "Ante Zemljar" bila je emocionalni događaj, obogaćen govorima i prisjećanjima na rad pokojnog Zemljara, koji je kroz svoje stvaralaštvo utjelovio psihologiju mediteranske kulture. Kastelu je uručena nagrada koja se sastojala od diplome, medaljona s likom Ante Zemljara, kao i umjetničke fotografije otoka Paga, djela akademske umjetnice Emilije Stojce Tocinovski iz Skoplja.
Valerio Orlić, predsjednik Hrvatskog književnog društva, naglasio je da Kastel predstavlja kapetana koji svojim dramama i poezijom osvijetljava bogatu kulturnu baštinu Mediterana. "Kastel je pjesnik svih naroda Sredozemlja", rekao je, opisujući njegov ulogu kao medijatora između različitih kultura i tradicija.
Nominacija i značaj nagrade
Kastel je za ovu prestižnu nagradu nominiran od strane Udruženja pisaca i prevoditelja Crne Gore, a sam je naglasio važnost Mediterana kao veze između duša, djela i kultura. "Bez Sredozemlja naši životi su Tabula Raza, a s njom i luksuzno prokletstvo", istaknuo je na dodjeli nagrade, naglašavajući važnost identiteta i kulturne baštine.
Porota koja je donijela odluku o dodjeli nagrade sastojala se od uglednih imena u književnokritičkom svijetu. Među njima su se našli Anđlka Korčelanić, Ljiljana Dobra, Srđan Duhović, Ivan Dobra Žirjanin i, naravno, predsjednik Valerio Orlić. Njihova jednoglasna odluka o dodjeli nagrade Kastelu pokazuje koliko je njegov rad cijenjen i prepoznat u širem kontekstu.
Književno nasljeđe Borisa Kastela
Boris Jovanović Kastel do sada je objavio 24 knjige poezije i četiri zbirke eseja. Njegova djela prevođena su na više stranih jezika, uključujući talijanski, engleski, francuski, poljski, češki, albanski, mađarski, makedonski, ukrajinski i slovenski. Zastupljen je u brojnim antologijama domaćih i stranih pjesnika, čime je dodatno afirmirao svoj status u međunarodnoj književnoj zajednici.
O Ante Zemljaru
Ante Zemljar, po kojem nagrada nosi ime, bio je izniman književnik i intelektualac čija su djela duboko utjecala na hrvatsku književnost. Diplomirao je komparativnu književnost i bio prisutan na raznim razinama kulturnog života kao pjesnik, romanopisac i scenarist. Njegova djela i književni kritike ostavile su snažan pečat, a nagrade koje je osvojio govore o njegovoj važnosti unutar kulturnog naslijeđa.
Osvojio je književnu nagradu "Drago Gervais" šest puta, dok su njegovi romani i proza postali klasici hrvatske književnosti.
Uzimajući sve navedeno u obzir, dodjela Nagrade "Ante Zemljar" Borisu Jovanoviću Kastelu ne predstavlja samo priznanje za njegov dosadašnji rad, već i potvrdu važnosti njegovog doprinosa mediteranskoj i južnoslavenskoj književnosti.