Otkriće na otoku Šćedro: Arheološka istraživanja koja mijenjaju povijest
Uvod u istraživanje
Otok Šćedro, smješten blizu južne obale otoka Hvara, postao je središte arheoloških istraživanja koja su nedavno izazvala veliku pažnju. Istraživanje špilje Ratina, koje je otkrilo fascinantne tragove ljudskog života iz kasnog neolitika, pružilo je nove uvide u povijest područja. Ova otkrića, koja datiraju čak 3.000 godina ranije nego što su znanstvenici prethodno smatrali, otvaraju nova pitanja o ljudskoj aktivnost na ovoj regiji.
Povijest iskopavanja
Prvo istraživanje špilje Ratina započelo je 1923. godine kada je poznati arheolog Grga Novak otkrio keramičke fragmente datirane u željezno doba. Međutim, nedavna iskopavanja koja su provela tvrtka Kantharos Doo, uz podršku udruženja prijatelja Šćedro i općine Jelsa, u potpunosti su promijenila naše razumijevanje prapovijesnog života na otoku.
Izvanredni nalazi
Iako je područje iskopavanja pokrivalo samo 1,5 x 1,5 metra, arheolozi su pronašli značajnu količinu artefakata. Prikupljeno je 250 keramičkih fragmenata, 97 fragmenata kostiju, kao i 109 školjki i morski puževa, zajedno sa četiri značajna artefakta. Također, uzorci ugljena uzeti su za radiokarbonsko datiranje, što će dodatno potvrditi starost ovih nalaza.
Neolitska keramika i Hvar kultura
Jedan od najuzbudljivijih nalaza uključivao je keramičke fragmente s dijagnostičkim elementima karakterističnim za polu-sferične zdjele ukrašene geometrijskim motivima. Ovi fragmenti povezani su s HVAR kulturom, precizno datiranom u 5. tisućljeće prije Krista. Njihova sličnost s nalazima iz špilje Grapčeve na Hvaru sugerira da je špilja Ratina bila naseljena u isto vrijeme kao i druge značajne neolitičke lokacije, postavljajući nova pitanja o njenoj ulozi u mreži naseljavanja i trgovini.
Trgovinske mreže u neolitiku
Drugi značajan aspekt istraživanja je podrijetlo kamena korištenog za alate. Preliminarna analiza ukazuje na to da je materijal mogao biti prevezen iz drugih jadranskih otoka i kopna, što podržava teoriju o razvijenim trgovinskim i pomorskim mrežama u neolitiku. Ova otkrića sugeriraju da je otok Šćedro igrao ključnu ulogu u prapovijesnoj komunikaciji i trgovini.
Budućnost istraživanja
Iako su istraživači iskopali samo mali dio špilje, značaj i raznolikost nalaza ukazuje na to da je ovo mjesto moglo biti neprekidno naseljeno ili korišteno kao sezonsko sklonište tijekom dužih vremenskih perioda. Sljedeća faza istraživanja planira proširiti iskopavanja na platou ispred špilje, a blizina mora i plodna zemlja čine ovo idealnim mjestom za prapovijesne zajednice.
Istraživanja bi također mogla otkriti tragove kasnije Hvar-Nakovanske kulture, koja ostaje nedovoljno istražena. Ova otkrića ne samo da obogaćuju naše znanje o HVAR kulturi, već također nude dragocjene uvide u život prapovijesnih zajednica duž istočne obale Jadrana.
Prijatelji otoka Šćedro nastavljaju s ovim istraživačkim radom, podupirući znanstvenike i šireći saznanja o povijesti ovog prekrasnog dijela Hrvatske.