Modno zakonodavstvo u SAD-u: Povećana pažnja na održivost i sigurnost radnika
U svetlu rastućih zabrinutosti oko održivosti i prava radnika, američke države preuzimaju inicijativu u modnom zakonodavstvu dok savezne vlasti ne pokazuju značajnije pomake. Kalifornija i New York vode put, dok Massachusetts i Washington planiraju slične mere. U ovom članku istražujemo ključne aspekte ovih zakona i njihov potencijalni uticaj na modnu industriju.
Kalifornija: Odgovorni zakon o oporavku tekstila
Kalifornija je prva država koja je uvela Zakon o odgovornom oporavku tekstila (SB707). Ovaj zakon zahteva od proizvođača da preuzmu odgovornost za kraj životnog ciklusa svojih proizvoda. Naša saznanja sugeriraju da će zakon obavezati kompanije kojima godišnja prodaja prelazi milion dolara na implementaciju programa koji će omogućiti prikupljanje, ponovnu upotrebu i recikliranje tekstila.
Rachel Kibbe, izvršna direktorka američke kružne tekstilne grupe, ističe kako bi zakon mogao povećati pristupačnost rešenja za reciklažu i popravljanje tekstila. S obzirom na to da će tražiti i da se proizvođači usklade sa standardima za održivost, potrošači bi mogli očekivati bolje i ekološki prihvatljivije proizvode.
New York: Zakon o sigurnosti radnika
U New Yorku je donet Zakon o sigurnosti radnika, koji ima za cilj povećanje sigurnosti maloprodajnih radnika. Prema ovom zakonu, trgovci će biti obavezni da implementiraju poboljšanja u radu, kao što su bolja osvetljenja i planovi za brzo reagovanje na incidente nasilja. Ovaj zakon zahteva aktivno uključivanje radnika u procese zaštite na radu i osnažuje ih kao ključne igrače u sigurnosnim odredbama.
Osim toga, Zakon o modnim radnicima pruža modelima prava da govore o problemima koji se tiču sigurnosti. Ovaj zakon pojačava odgovornost brendova kada je reč o zdravlju i bezbednosti njihovih radnika.
Massachusetts: Modna održivost i društvena odgovornost
U Massachusettsu se razmatra zakonodavstvo koje bi zahtevalo od velikih modnih kompanija da se fokusiraju na održivost i društvenu odgovornost. Massachusetts H420 zahtevaće da kompanije koje generiraju više od 100 miliona dolara godišnje raportiraju o svojim uticajima na životnu sredinu. Ovaj zakon je deo šireg trenda ka transparentnosti u modnoj industriji, a cilj je da se osigura da kompanije odgovornije postupaju prema svom lancu snabdevanja.
Očekuje se da će ovaj zakon pomoći u smanjenju negativnog uticaja mode na okolinu, ali i osigurati da radnici koji izrađuju proizvode imaju pristojne uslove.
Washington: Uticaji na životnu sredinu
Zakonodavstvo u Washingtonu takođe fokusira se na uticaje modne industrije na životnu sredinu, posebno kada je u pitanju korišćenje vode, zagađenje hemikalijama i emisija ugljen-dioksida. SB5965 i HB2068 predviđaju da modni brendovi do 2027. godine moraju implementirati načine za praćenje i izveštavanje o svom uticaju na životnu sredinu.
Michael R. Littenberg, pravnik specijalizovan za ovakva pitanja, naglašava da bi neuspeh brendova da se usklade sa ovim zahtevima mogao imati ozbiljne posledice, uključujući mogućnost ostavljanja tržišta.
Zaključak
Dok se američke države bore sa izazovima mode, od održivosti do sigurnosti radnika, jasno je da se situacija u modnoj industriji menja. Ovi zakoni ne samo da pružaju okvir za odgovornost, već pozivaju na jaču vezu između proizvođača i njihovih proizvoda, potrošača i radnika. S obzirom na globalne lančanice proizvodnje, i kompanije koje možda nisu direktno u ovim državama moraju razmotriti kako će se prilagoditi ovim novim standardima.