Uloga Ministarstva zdravlja Kenije u podršci seksualnom i reproduktivnom zdravlju mladih
Ministarstvo zdravlja Kenije već nekoliko godina aktivno se fokusira na pružanje podrške mladima u pitanjima seksualnog i reproduktivnog zdravlja. Ova podrška dolazi kroz razne inicijative i programe, među kojima je posebno značajan „Vodič nacionalnih smjernica za pružanje adolescenata prilagođenih mladima“ (YFS). Ovaj dokument postavlja temelje za razumijevanje i pristup potrebama mladih, naglašavajući važnost znanstveno utemeljenih intervencija.
Osjetljivost pitanja reproduktivnog zdravlja
Pitanja koja se tiču seksualnog i reproduktivnog zdravlja adolescenata često su osjetljiva zbog duboko ukorijenjenih tradicionalnih i kulturnih normi. U nekim segmentima društva postoji strah da će pružanje takvih usluga potaknuti seksualnu aktivnost među mladima. Međutim, Ministarstvo zdravlja se oslanja na istraživanja koja pokazuju da ovakav strah nije utemeljen. Ovaj pristup temeljen na podacima pomaže u razbijanju predrasuda i fokusu na dobrobit mladih.
Pametno usmjeravanje resursa
Ministarstvo zdravstvene zaštite u Keniji priznaje potrebu za znanstvenim i neznanstvenim istraživanjima u formuliranju svojih politika. Ova strategija omogućava prikupljanje relevantnih informacija koje se zatim koriste u razvoju programa, kao što je paket skrbi za adolescente. Također, uključivanje drugih zdravstvenih agencija poput Nacionalnog savjeta za borbu protiv AIDS-a (NASCOP) omogućava koherentniji pristup problemu reproduktivnog zdravlja.
Započinjanjem razgovora o HIV-u
Paket skrbi koji je razvijen prepoznaje specifične potrebe adolescenata koji žive s HIV-om. Ova skrb uključuje osiguranje pristupa sveobuhvatnim zdravstvenim uslugama, a osobito naglašava važnost pristanka kod testiranja na HIV. Tako, adolescenati stariji od 18 godina mogu se testirati bez potrebe za pristankom roditelja, dok mlađi od te dobi moraju imati roditeljski ili skrbnikov pristanak. Ovaj model osigurava da se mladima pruži potrebna zdravstvena zaštita.
Izazovi nove politike
Iako su navedene smjernice pozitivne, novi planovi reproduktivne zdravstvene politike, usvojeni za razdoblje 2022-2032, podižu zabrinutost. Ova politika stavlja dodatne prepreke pristupu uslugama za adolescente, naglašavajući potrebu za roditeljskim pristankom za mlađu populaciju. Ovaj potez može otežati mladima pristupanje potrebnim zdravstvenim uslugama, što je u suprotnosti s prethodnim naporima usmjerenim na poboljšanje njihove dobrobiti.
Problematika pristanka
Jedno od ključnih pitanja koje se postavlja u kontekstu nove politike su kriteriji za davanje pristanka. U situacijama kada se 15-godišnjaci udaju, postavlja se pitanje tko je odgovoran za davanje pristanka na kontracepciju ili druge zdravstvene usluge. Ovaj aspekt može dodatno komplicirati pristup uslugama kada se radi o mladima koji se suočavaju s ozbiljnim zdravstvenim pitanjima.
Uloga statističkih podataka
Statistički podaci također igraju veliku ulogu u oblikovanju politika. Na primjer, postoci ženâ u braku koje koriste modernu kontracepciju porasli su između 2003. i 2014. godine, što ukazuje na promjene u ponašanju i potrebama. Ipak, postavlja se pitanje kako nova politika može utjecati na ovaj trend i kakve će posljedice imati na accesibilnost i kvalitetu usluga za mlade.
Utjecaj na budućnost mladih
Preporuke koje dolaze iz “protekcionističkog” pristupa, kao što je trenutna politika, mogu erodirati mnoge dobitke koje je Ministarstvo dosad ostvarilo. Vraćanje na restriktivnije mjere može dovesti do ponovnog izražavanja starog straha da pružanje usluga reproduktivnog zdravlja zapravo potiče seksualnu aktivnost. Međutim, istraživanja pokazuju da pružanje informacija i usluga mladima zapravo doprinosi njihovoj općoj dobrobiti i zdravlju.
Značaj kontinuiteta u zdravstvu
Kontinuirani pristup i potencijalne promjene u politikama prepoznaju važnost pružanja podrške mladima u pitanjima seksualnog i reproduktivnog zdravlja. Ministarstvo zdravlja mora održavati fokus na svojoj misiji i osigurati da se istraživanje i nalazi ne isključuju iz raspodjele resursa i usluga. Uloga informacijskih smjernica i kvalitete pružanja zdravstvenih usluga mladima ostaje ključna komponenta u boljitku i zdravijoj zajednici.
Wangari Ireri je voditelj programa u Ticah, te njeno iskustvo doprinosi razumijevanju izazova i prilika u svom radu za mlade.