Shein i brzo moda: cijena koju ne možemo vidjeti
Cijene komada odjeće brenda Shein možda su niske, ali nedavna istraživanja ukazuju na to da je stvarni trošak ove brze mode daleko veći. Brza moda, model potrošnje koji favorizira brzu proizvodnju i potrošnju odjeće, donosi sa sobom niz etičkih i ekoloških izazova koji ostavljaju ozbiljne posljedice na radnike i okoliš.
Što se događa u "Shein selu"?
BBC je nedavno istražio "Shein selo" u kineskom gradu Guangzhou, gdje se nalazi tisuće tvornica koje proizvode jeftinu odjeću. Prema izvješću, unutar tih postrojenja, situacija je zagušljiva, a radni uvjeti su daleko od prihvatljivih. Zgrade su prilagođene za smještaj šivaćih mašina, stotina metara tkanina i vreća punih otpada. Radnici su prisiljeni raditi od jutra do večeri, često u uvjetima koji se mogu opisati kao moderna eksploatacija.
Jedan od radnika je izjavio: "Ako bude 31 dan u mjesecu, radit ću 31 dan." Takvi uvjeti frustrirajuće su za mnoge koji se bore za osnovna prava i pristojne uvjete rada. Prosječni radnik u Sheinovim tvornicama radi gotovo 75 sati tjedno, što više nego dvostruko premašuje zakonski limit od 44 sata u Kini.
Svjetlo na uvjete rada
Prekomjerni rad i niske plaće postali su fokus međunarodne zajednice. Organizacije za ljudska prava upozoravaju na kršenja osnovnih prava radnika. David Hachfield iz saveza plaća u Aziji komentira: "Jasno je da je to ilegalno i krši osnovna ljudska prava. To je ekstremni oblik eksploatacije i ovo treba biti vidljivo." Situacija u kojoj se radnici nalaze posve je neodrživa i izaziva zabrinutost kako kod lokalnog stanovništva, tako i na međunarodnoj sceni.
Kontroverze brze mode
Shein nije jedini brend koji je naišao na kritike zbog svojih uvjeta rada. U 2022. godini, BBC je izvijestio kako se brend suočio s optužbama za korištenje dječjeg rada. Osim toga, značajan dio pamuka koji koristi Shein dolazi iz Xinjianga, područja poznatog po kršenju prava muslimanske ujgurske manjine. Ova pitanja ponovno su otvorila debatu o etici i održivosti brze mode.
Utjecaj na okoliš
Osim ljudskih prava, brza moda značajno utječe i na okoliš. Proizvodnja ovog tipa odjeće stvara ogromne količine otpada, zagađenja i emisija. Kritičari navode kako je ovaj beskrajan ciklus proizvodnje tjera planetu na rub izdržljivosti. Tekstilni otpad postaje ozbiljan problem, a mnoge zemlje se bore s posljedicama zagađenja koje rezultate iz industrije brze mode.
Stavljanje pritiska na Shein
Grupe za zaštitu radnika i potrošači sve više postaju svjesni problema povezanih s brendom Shein. Očekuje se da će se tvrtka uskoro pripremiti za IPO na londonskoj burzi, što dodatno pojačava nadzor nad njenim poslovanjem.
Mnogi potrošači, osviješteni o etičkim pitanjima i utjecaju koji njihova kupnja ima na životnu sredinu, počinju donijeti svjesne odluke. Trendovi pokazuju da više ljudi preferira kupnju second-hand odjeće, a tržište preprodaje očekuje se da će do 2028. godine rasti gotovo sedam puta brže od tradicionalnog maloprodajnog sektora.
Promjena potrošačkih navika
Svijest o utjecaju brze mode na ljude i planet raste. Potrošači se sve više okreću održivijim praksama, poput kupovine rabljene odjeće ili sudjelovanja u razmjenama odjeće. Ova promjena u ponašanju može imati dugotrajan utjecaj na industriju, potičući kompanije da promijene svoje poslovne modele i uzmu u obzir etičke standarde i održivost.
Pridružite se ovom pokretu za promjenu. Svi možemo igrati ulogu u oblikovanju budućnosti mode na način koji poštuje ljude i planetu.