Održivost u modi: Priča gospođe Lumin Hew i inicijativa Fashion Parade
Uvod u strast prema modi
Singapur, grad koji se ponosi svojom dinamičnom kulturom i raznovrsnošću, bio je dom mnogim talentiranim pojedincima. Među njima je i gospođa Lumin Hew, koja je od malih nogu sanjala o karijeri u modnom dizajnu. Njena strast za šivanjem razvila se već s 11 godina, kada je počela izrađivati i popravljati vlastitu odjeću, gledajući kako moda može biti izraz individualnosti i kreativnosti.
Prekretnica u razmišljanju
Međutim, sve se promijenilo kada je gospođa Hew u svom tinejdžerskom uzrastu, tačno sa 15 godina, otkrila dokumentarni film River Blue. Ovaj film, čija je svrha bila istaći ekološki utjecaj modne industrije, otvorio joj je oči prema zagađenju rijeka i drugih ekoloških problema izazvanih proizvodnjom odjeće. Prikazane slike zagađenja i nehumanih uvjeta rada pogodile su je duboko, što ju je navelo da preispita svoje ambicije unutar modne industrije.
Održiva moda kao smjer
Danas, kao 23-godišnja osnivačica Fashion Parade, gđa Hew se fokusira na podizanje svijesti o održivosti u modi. Ova neprofitna organizacija, osnovana 2021. godine, ima cilj educirati mlade ljude o važnosti održive mode kroz razne aktivnosti, radionice i događaje. Prihvatanje održivosti nije samo njen profesionalni put, već i način traženja zajednice istomišljenika koji dijele iste vrijednosti.
Aktivnosti Fashion Parade
Fashion Parade organizira razne mjesečne radionice koje uključuju upcycling, gdje sudionici uče kako popraviti ili preoblikovati postojeće odjevne predmete. Time se smanjuje količina tekstilnog otpada i potiče kreativnost. Radionice su odlična prilika za ljude da shvate koliko je lako zadržati odjeću u upotrebi, umjesto da je odbace.
Osim toga,, Fashion Parade surađuje s različitim održivim modnim organizacijama, promovirajući rabljenje, razmjenu odjeće i dijeljenje znanja o modnom lancu opskrbe. Gđa Hew napominje da su neke od ovih aktivnosti besplatne, dok su druge označene, što omogućava pristup široj publici.
Problemi industrije
Gđa Hew također ističe da je važno osvijestiti sudionike o teškoćama s kojima se suočavaju radnici u modnoj industriji, posebno u zemljama u razvoju. Činjenice poput niskih plaća radnika u tvornicama odjeće u Bangladešu, koji zarađuju samo 8.300 taka (oko 92 dolara) mjesečno, predstavljaju izazove s kojima se industrija suočava. Ove informacije često šokiraju sudionike radionica i potiču ih da razmotre etičke aspekte potrošnje mode.
Osobni pristup održivosti
Gđa Hew se osobno zalaže za održivu modnu praksu. Preporučuje da umjesto konvencionalnog izbora, pojedinci traže načine da zamjene, popravite ili modificiraju svoju odjeću. Njena filozofija je usmjerena na "namjerno" potrošanje, ističući da problem leži u pretjeranoj kupovini, a ne u samom činu kupovine.
Savjeti za mlade
Za mlade koji žele biti dio ove pokreta, gđa Hew savjetuje da ostanu znatiželjni i informirani. Napominje kako čak i mali napori mogu imati veliki utjecaj na zajednicu i okoliš. Njena poruka je jasna: svaki pojedinac može doprinijeti održivijem svijetu mode.
Zaključak bez zatvaranja
Gospođa Lumin Hew predstavlja inspiraciju za mnoge mlade ljude širom svijeta koji žele da postanu dio pozitivne promjene u industriji mode. Njen rad kroz Fashion Parade pokazuje kako se strast može usmjeriti ka održivosti i etičkim praksama, stvarajući bolju budućnost za sve nas.