što bi tvrtke trebale znati o generaciji odrasloj s mobitelom u ruci

Autor

KATEGORIJA

PODIJELI


Možda, mladi ljudi koji non-stop bulje u svoj mobitel i ne mogu bez njega zamisliti svoj život? OK, to bi donekle i moglo biti točno, ali bolje bi bilo reći da je to samo jedna od varijacija stereotipa koji su uvriježeni za ovu generaciju. Kao i većina stereotipa, pogrešno je pretpostaviti da su svi iz te generacije baš takvi. Generacija Z je trenutno najmlađa odrasla generacija i nova radna snaga čija kupovna moć jača. Nazvani su i najkritičnijom skupinom potrošača, koja ima drugačiji pogled na kupovinu i potrošnju od svih prethodnih generacija.

Ako želite izgraditi odnos sa svojim kupcima, morate razumjeti što ih motivira. Tako je i s ovom generacijom.
U nastavku teksta opisat ću temeljne karakteristike generacije Z i kako se ponašaju kao potrošači. To će vam pomoći da razumijete njihove motive za kupnju i osmislite relevantne marketinške poruke i promocije.

Generacija Z – tko su oni?

Generacija Z, nazvana još i Gen Z ili zoomers uključuje sve one rođene od sredine 1990-ih do ranih 2010-ih. Dolaze nakon milenijalca  i prije generacije Alpha. Generacija Z često se opisuje kao bolje obrazovana generacija koja je više pod stresom i ima više očekivanja od sebe. Vjerojatnije će studirati kako bi imali „sigurniju“ diplomu. Odlučuju se prije za matematiku, inženjerstvo, tehnologiju, prirodoslovlje, nego za humanističke znanosti, kao što je to činila generacija deset godina starija od njih.

Odrasli su uz digitalnu tehnologiju i zbog toga s milenijalcima dijele neke slične karakteristike. Općenito su financijski pragmatičniji od milenijalaca i skloniji su riziku. Međutim, jedna stvar koja im je zajednička je snažna vjera u društvene ciljeve i korporativnu odgovornost.

Karakteristike generacije Z kao potrošača

Karakteristike potrošača generacije Z odražavaju njihov pragmatičan pristup novcu i obrazovanju. Drugi ključni utjecaji su njihov afinitet prema tehnologiji, njihova angažiranost oko društvenih pitanja i snažna individualistička crta.

Evo što sve tvrtke moraju imati na umu da ih privuku.

1. Zanima ih održiva kupnja

Generaciji Z je jako stalo do dobrobiti planeta i to ima veliki utjecaj na njihove odluke o kupnji. Vjeruju da su generacije prije njih predstavljale prekomjernu potrošnju, kapitalizam i materijalizam. Zato je veća vjerojatnost da će radije novac potrošiti na visokokvalitetne, održive proizvode, nego na poznate i razvikane robne marke.

Da biste ispunili njihove zahtjeve, morate znati kako to vaša tvrtka funkcionira za bolju, održiviju budućnost. Također, cijene personalizirane proizvode i često ih privlače brendovi koji dijele njihovo stajalište o političkim pitanjima. Mlade generacije itekako su svjesne što je autentično, a što nije kada se radi o brendovima koji objavljuju koliko su društveno osviješteni.

Trebali biste ulagati u inicijative koje donose dobrobit lokalnoj zajednici, okolišu, važnim ciljevima itd.
Zoomeri su zagovornici održivosti i utječu na druge da uzmu u obzir održivost pri kupnji, pa ako se posvetite održivom marketingu, sigurno ćete im upasti u oko. Još jedan oblik održive kupnje popularan među njima je tzv. ponovna trgovina. Prema posljednjem godišnjem izvješću eBaya , 80 % generacije Z kupuje rabljenu robu.

2. Kupuju preko društvenih mreža

Generacija Z je prva mobilna i izvorno digitalna generacija koja je rođena s mobitelom u ruci. Odlično su tehnički potkovani i uvijek online.

Društvene mreže igraju veliku ulogu u njihovim životima. Tri od četiri osobe generacije Z većinu slobodnog vremena provode na internetu, a ono što vide na platformama društvenih mreža utječe na njihove odluke o kupnji. Društvene mreže koriste za traženje inspiracije, istraživanje proizvoda i povezivanje sa svojim omiljenim robnim markama i influencerima.

Marketinški stručnjaci će reći da je generacija Z pokretačka snaga društvene trgovine u nastajanju. Oni radije kupuju u potpunosti preko društvenih mreža kao što su Instagram, TikTok i Pinterest, koje ih mame personaliziranim preporukama, videima i live streamovima koji na privlačan način prikazuju proizvode.
Isto tako, potrudite se da ih privučete na više kanala kroz omnichannel marketing.

3. Vjeruju influencerima

U usporedbi sa starijim dobnim skupinama, kupci generacije Z manje će vjerovati tvrtkama. Umjesto toga, odlučuju pratiti influencere na Instagramu i YouTubeu, koji imaju veliki broj pratitelja i doseg. Odlučuju se za mikro i nano influencere.

Preporuke i savjeti influencera mnogo će utjecati na pripadnike generacije Z. Stoga mnoge tvrtke u ovoj godini posebno s tradicionalnog digitalnog marketinga prelaze na utjecajni ili influencer marketing.

92 % svih odraslih Generacije Z smatra preporuke influencera na društvenim mrežama najvažnijim pokretačem odluka o kupnji na internetu, iznad brendova, trgovaca, slavnih osoba i suradnika u trgovinama”. Pokazuje to i studija LTK.

4. Cijene spoj online i fizičke kupovine

Iako je generacija Z generacija koja razumije tehnologiju, mnogi od njih i dalje smatraju iskustvo kupnje u fizičkim trgovinama vrijednim i ugodnim. Baš kao i milenijalci, oni očekuju da ove dvije strane maloprodaje rade zajedno.

Prema Adyenovu istraživanju 48 % pripadnika generacije Z očekuje da će moći vratiti ili zamijeniti artikle kupljene online u fizičkoj trgovini, a 33 % očekuje da će moći kupiti online i preuzeti u trgovini. Generacija Z voli kupovati brzo i sigurno pomoću aplikacija za mobilno plaćanje kao što su Apple Pay ili Google Pay. Koriste ih za kupnju i online i u trgovinama s beskontaktnim opcijama plaćanja.

Iako zoomeri vode računa o cijenama, nisu toliko usmjereni na cijene kao neke prethodne generacije. Tvrtke bi morale pokazati spoj: vrijednosti, kvalitete i etičkih praksi kako bi uvjerili pripadnike ove generacije da su oni najbolji izbor za njih.

Imajte na umu

Zaključno evo još par natuknica koje biste trebali imati na umu ako su vaši kupci ili klijenti iz ove generacije.

  • Oni su uglavnom „dobro informirani potrošači” i često će istražiti i odvagnuti mogućnosti prije donošenja odluke o kupnji.
  • Oni pridaju veliku važnost etici i korporativnoj odgovornosti, čak i više nego milenijalci.
  • Tražit će najbolju ponudu, ali će biti privrženi vašem brendu ako ste autentični.
  • Od svih generacija, oni će najvjerojatnije kupovati putem društvenih mreža.
  • Vole individualizirana iskustva kupnje koja se mogu prilagoditi njihovim osobnim preferencijama.
  • Imaju velika očekivanja kao potrošači, kako u pogledu korisničke usluge tako i u pogledu kvalitete proizvoda.
  • Unatoč tome što je generacija koja je najviše online, generacija Z voli kupovati u trgovini.
  • Također vole imati prave prodavače koji će odgovoriti na njihova pitanja.

Povezano: 10 najvažnijih savjeta za uspjeh na društvenim mrežama





Link originalnog teksta

Autor

PODIJELI