Zašto je iscrpljenost postala dio života žene i kako si možemo pomoći

Autor

KATEGORIJA

PODIJELI


Vrijeme je da se počnete brinuti o sebi

Iscrpljenost je rezultat dugoročnog zanemarivanja vlastitih potreba te sustava vrijednosti koje na duži rok uništava svaku ženu ako nešto ne promijeni u svom pristupu životu. Tom iscrpljivanju su doprinijele teške okolnosti proteklih nekoliko godina (bolesti, potres, najava rata) koje utječu na sve nas, a pogotovo na žene koje inače nose veći dio tereta.

Tema iscrpljenosti žena je nevidljiva, jer su žene stalno iscrpljene i to se doživljava kao prirodni zakon. Budući da velika većina nas uglavnom stalno oko sebe vidi umorne žene, imamo iskustvo i predodžbu kao da je to normalno, kao da tako treba biti. Nije normalno. To što je nešto uobičajeno, ne znači da je normalno. Taj poremećeni stav možemo primijetiti tek tada kada se počnemo čuditi ženama koje nisu umorne, koje su radosne, koje su vesele, koje su žive, zabavljaju se, smiju se. Život kroz njih teče. Među svim tim iscijeđenim ženama one izgledaju kao da s njima nešto nije u redu, jer su iznimke. U okruženju umornih i praznih žena te žive i vesele nekima izgledaju čak besramne. Kako se usude biti radosne?

Program za žene koje žele promjenu

“KAKO SI POMOĆI?”

Nadja Skazlić, osnivačica škole osobnog razvoja Novi Život Nova Ja, pripremila je online program Iscrpljena žena – kako si pomoći? kroz koji pomaže ženama da uvide što trebaju promijeniti u svome životu, da te promjene uvedu u svoj život te da postanu snažnije, zdravije, veselije, radosnije i da žive više lakoće. Program je zamišljen tako da pokriva tri razine iscrpljenosti: umor, umjerenu iscrpljenost i jaku iscrpljenost.

Sve detalje o programu i informacije o prijavi možete potražiti na Iscrpljena žena – Kako si pomoći? Čitateljice portala Suvremena žena imaju 10% popusta na program uz kod: SuvremenaZena10

Potreba za savršenstvom

Nadja već godinama radi sa ženama i stalno prati što im se događa. Primijetila je da žene dolaze jako iscrpljene, ali da zapravo ne vide koji su pravi uzroci te iscrpljenosti, pa odgovornost prebacuju na sebe. Smatraju da nisu dovoljno sposobne, da one nisu dovoljno dobre, da su se trebale bolje organizirati…

Stvar je u tome da je cijeli sistem postavljen na pogrešan način, da se od nas očekuje sve u savršenoj varijanti. Mi same očekujemo od sebe sve savršeno. Mnoge su od njih toliko opterećene raznim iluzijama da ne vide pravo stanje stvari, jednostavno ne mogu vidjeti.

Mi niti ne znamo kako bi žene živjele kada bi imale dobre uvjete, kada ne bi i one same od sebe (i društvo od njih) očekivale da u svemu moraju biti savršene, da sve treba izgledati kao iz časopisa, da moraju imati izvrsne rezultate i na poslu i u obitelji i u majčinstvu i u partnerstvu, u brizi za roditelje i širu obitelj, u djelovanju u zajednici. Sve bi moralo biti baš savršeno, a uz to, naravno trebaju biti lijepe, njegovane, istrenirane, što vitkije, pametne, ali ne previše, tek dovoljno da budu efikasne.

Tako pritisnute tim kontradiktornim zahtjevima koje je nemoguće ispuniti, poslije nekog vremena počinju jednostavno pucati po šavovima.

Žene više ne mogu

To sve nikoga ne bi trebalo iznenađivati, jer je oduvijek tako bilo, samo su nas vanjske okolnosti dodatno „stisle“ pa žene više ne mogu. Pregaranje ili burnout je trenutno velika društvena tema. Ako žene ne mogu, znači da smo došli do ruba društvene raspodjele tereta.

Prije ili poslije, ako se na vrijeme ne počnete brinuti o sebi i ne presložite svoj život, posljedice će se vidjeti i na psihi i na tijelu pa često vidimo kako žene iza 40-tih naglo počnu propadati. To ne mora biti tako. Ta je kriza također prilika da pogledate u sebe i svoj život, u svoje prioritete, da vidite što treba mijenjati kako bi dalje živjele ispunjenije i laganije. Sve se to može izvesti tako da bude dobro i vama i svima oko vas.

Prijavite se za program Iscrpljena žena – Kako si pomoći?





Link originalnog teksta

Autor

PODIJELI