3 načina za kvalitetnije donošenje odluka

Autor

KATEGORIJA

PODIJELI


Donijeti odluku za sebe i za druge velika je odgovornost pa je upravo zbog toga često vođeno strahom i nesigurnošću. Ponajviše se odražava u poslovnom svijetu. No, donošenje odluka može biti i jednostavno ako znamo kako.

1. Emocionalna regulacija

Emocionalna regulacija razvija se sve do 25. godine života, pa i nakon. Naime, naš mozak strukturiran je tako da se dio zadužen za emocionalnu komponentu razvija tijekom cijelog života. Emocije su naš sastavni dio i često imamo prevelika očekivanja u odnosu na njih. S jedne strane pokušavamo ih potisnuti i zanemariti, a s druge strane tako lako u afektu (emocionalno zaneseni) donosimo nepromišljene odluke. Ključ je u svjesnosti i znanju o tome kako emocije utječu na racionalno promišljanje i stoga ih je ponekad dobro uključiti u donošenje odluka, a ponekad ipak i ne.

Naime, emocije koje izazivaju nelagodu u nama poput ljutnje, tuge, srditosti, žaljenja mogu izrazito nepovoljno utjecati na donošenje odluka kako u privatnom, tako i u poslovnom životu! Posebno je to važno istaknuti u slučajevima kad su u naše odluke uključeni i drugi ljudi, naša privatna odnosno poslovna zajednica. U ovakvim situacijama preporučljivo je odmaknuti se, okupirati se drugim stvarima, proraditi emociju. Pustiti da prođe nešto vremena te objektivnije sagledati situaciju i potom donijeti odluku. Odluku koja nije produkt emocije koja nam izaziva nelagodu. Tu nam itekako mogu pomoći vještine mindfulnessa kao tehnike opuštanja i ovladavanja emocionalnim dijelom sebe.

2. Optimalan ishod

Optimalan ishod ono je čime se trebamo voditi pri donošenju odluke. Postoje ciljevi, privatni i oni poslovni. Prilikom donošenja odluka u poslovnom, a i privatnom svijetu, dogodi se da nas povede pretjerana obzirnost prema drugima. Tako zapravo iz sebičnih razloga (radi vlastite savjesti i moralnih načela) donosimo odluke koje možda i nisu najbolje za ostvarenje željenih ishoda. Naime, ljudskost i obzirnost su svakako vrline i poželjne osobine svakog pojedinca. No ponekad se dogodi da zbog pretjerane obzirnosti donesemo dobru odluku za pojedinca, no ne i za zajednicu. S namjerom da ne povrijedimo pojedinca možemo narušiti i čitavu ravnotežu zajednice, kao i uspješnost cijelog projekta na kome radimo.

Ovaj segment nastavlja se na prethodno opisanu emocionalnu regulaciju jer odluka donesena iz sažaljenja i pretjerane obzirnosti upravo je odraz emocionalnog nesklada donositelja odluke kao i onoga prema kome su te emocije upućene. Tu je još jedna potvrda koliko je emocionalna regulacija važan segment koji ne treba zanemariti, svakako prihvatiti kao dio sebe i razvijati.

3. Jake strane pojedinaca unutar zajednice ključ

Jake strane pojedinaca unutar zajednice ključ su donošenja dobrih odluka. Svaki dobar donositelj odluka temeljem poznavanja jakih strana svakog od članova zajednice može donijeti optimalnu odluku, emocionalno reguliranu i za ishod optimalnu. Poznavajući svoje jake strane, jake strane svakog člana poslovne ili privatne zajednice, raspodjela zadataka može biti upravo onakva kakvu trebamo. Tako se izbjegavaju odluke donesene u afektu te odluke donesene iz sažaljenja prema pojedincu (kojeg se angažira u neskladu s njegovim jakim stranama). Na taj način svaki dio zajednice postaje jednako odgovoran, koristan, doprinosi. Odgovornost je raspodijeljena ravnomjerno, odluka je emocionalno regulirana i postignuti su željeni uvjeti za ostvarenje željenog ishoda odnosno rada na ciljevima.

U poslovnom svijetu ponekad je potrebno vrlo brzo donositi odluke. Ponekad je vremena jako malo za dugoročna promišljanja. No, sagledajmo to s druge strane. Poznavajući bitne komponente za kvalitetno donošenje odluka možemo vrlo brzo donijeti kvalitetnu odluku za cijelu zajednicu i cilj kome težimo. Ishitrenosti i emocionalnoj nereguliranosti ovdje nema mjesta. Svaki kvalitetan donositelj odluka (voditelj ili odgovorna osoba) poznavajući svoju zajednicu i svoj način djelovanja kao i djelovanja zajednice može bez straha donositi kvalitetne odluke i očekivati optimalne ishode u suradnji sa svojom zajednicom.

I na kraju, više vremena potrošenog na kvalitetno donošenje odluke može značiti puno manje vremena za ostvarenje i realizaciju cijelog projekta, što nam je u konačnici i cilj. Ujedno osiguravamo kvalitetu projekta i zadovoljstvo cijele zajednice.

Povezano: Dva načina kako možemo kontrolirati svoje misli i emocije





Link originalnog teksta

Autor

PODIJELI