7 stvari koje bi svaka žena trebala znati o menopauzi

Autor

KATEGORIJA

PODIJELI


Iako mnogim ženama menopauza nije uvijek ugodna, nije ni nešto pred čime trebate strepiti. To je važna faza života u kojoj žene mogu živjeti kvalitetnim životom i doživjeti je kao lijepu. U nastavku navodimo nekoliko važnih stvari o menopauzi koje bi svaka žena trebala znati.

O menopauzi: kada i zašto dolazi do menopauze?

Prirodna menopauza odvija se u tri faze: perimenopauza, menopauza i postmenopauza. Menopauza označava posljednju menstruaciju, a da je riječ o posljednjoj menstruaciji možemo zaključiti ako unazad godinu dana nema krvarenja. Većina žena doživljava menopauzu između kasnih 40-ih i ranih 50-ih. Neke žene primjećuju prve simptome menopauze već u srednjim 30-ima, dok druge tek nakon 50. godine. Tijekom perimenopauze dolazi do pada razine estrogena i počinju se javljati simptomi menopauze. Žensko tijelo prolazi kroz mnoge promjene, a s menopauzom plodna faza života završava.

Žene vrlo različito doživljavaju menopauzu. Nekim ženama ovo vrijeme je izazovno, dok druge kroz menopauzu prolaze bez posebnih problema. Stoga, nemojte paničariti ako primijetite prve znakove, postoji velika vjerojatnost da ćete ih preživjeti bez posebnih problema. Svakako imajte na umu da menopauza nije bolest, već je prirodna faza i kao takvu je i treba doživljavati.

Koliko dugo traje menopauza?

Simptomi menopauze mogu se javiti mjesecima, pa i godinama prije nego što mjesečnica potpuno prestane. To može biti i do 10 godina prije ulaska u menopauzu. Nakon zadnje mjesečnice, simptomi obično traju oko 4 godine, ali kod nekih žena i puno dulje. Budući da svaka žena ima svoj „biološki sat“, trajanje menopauze može biti različito. Nitko zapravo ne može pouzdano reći sve o menopauzi, pa ni koliko će trajati i koji simptomi će je pratiti. Može potrajati od nekoliko mjeseci do nekoliko godina.

Kako ću znati prolazim li kroz menopauzu?

U periodu perimenopauze žena počinje osjećati prve simptome menopauze. Kako smo već spomenuli, svaka žena vrlo različito prolazi kroz menopauzu. Simptomi se razlikuju pa će neke žene imati blage simptome dok druge mogu imati simptome koji imaju veliki utjecaj na njihov svakodnevni život. Ipak, postoje prepoznatljive karakteristike za ovo vrijeme promjena. Promjena obrasca menstruacije, s dužim ili kraćim intervalima, može biti prvi znak približavanja menopauzi.

Ostali uobičajeni simptomi perimenopauzne faze uključuju:

  • Umor, opću iscrpljenost i bezvoljnost
  • Smanjenje kognitivnih sposobnosti
  • Valunge
  • Noćno znojenje
  • Suhoću rodnice
  • Smanjen libido
  • Lupanje srca
  • Debljanje
  • Opadanje kose
  • Suhu koža
  • Osteoporozu

Uslijed promjene hormonske ravnoteže može doći do naglih promjena raspoloženja, depresije i poremećaja spavanja. Mnoge žene osjećaju unutarnji nemir. Nerijetko se javlja i pad koncentracije, poremećaji pažnje i problemi s pamćenjem. U nekim slučajevima menopauza može dovesti do osteoporoze. Ako se borite sa simptomima, postoje načini kojima ćete ih ublažiti.

Mijenja li se seksualni život?

Zbog pada razine estrogena vaginalna sluznica postaje tanja i suša pa odnos može biti bolan. Međutim, redovita intimnost doprinosi stimuliranje vaginalne regije, što pospješiti cirkulaciju i povećati seksualni užitak. Neke žene se boje gubitka strasti, ali odavno je dokazano da menopauza nema većeg utjecaja na seksualni život žene.

Kako prepoznati valunge?

Naleti vrućine tipični su za menopauzu. U kombinaciji sa znojenjem zahvaćaju gornju polovicu tijela. Javljaju se iznenada i traju nekoliko minuta, a mogu dovesti do znojenja, lupanja srca i osjećaja vrtoglavice. Nakon što znojenje prestane, često slijedi zimica. Valovi vrućine u menopauzi uzrokovani su širenjem krvnih žila, ako su jaki, mogu biti prilično neugodni. Ostale nuspojave su crvenilo kože i ubrzan rad srca. Valunzi se mogu javljati svakodnevno pa i više puta dnevno. Dobra vijest je da možete pronaći prirodne pripravke za ublažavaju valunga tijekom menopauze.

Što još mogu učiniti da si pomognem?

Mnogi čimbenici utječu na promjene koje se događaju u tijelu za vrijeme menopauze. Zato je važno očuvanje cjelokupnog zdravlja i zdrav način života. Redovita tjelesna aktivnost i zdrava prehrana mogu pomoći u ublažavanju simptoma menopauze. Dovoljno sna, izbjegavanje stresnih situacija, odvajanje vremena za opuštanje svakako će biti od pomoći.

Kako ublažiti simptome menopauze bez korištenja hormona?

Promjene životnog stila mogu pomoći kod ublažavanja mnogih simptoma bez potrebe za uključivanjem hormonskih pripravaka. Lijek za menopauzu ne postoji, ali postoje načini za ublažavanje simptoma. Primjerice, za suhoću vagine na raspolaganju su kreme za vlaženje koje ne sadrže hormone.
Ako vam simptomi menopauze ometaju kvalitetu života, uvijek postoji nešto što možete učiniti. Ovisno o simptomima, mnoge žene nalaze olakšanje uz primjenu biljnih čajeva i različitih tehnika opuštanja.

Mnogima pomažu biljni lijekovi za ublažavanje simptoma. Za veći učinak preporučuje se i uzimanje biljnog lijeka Femiplant koji za razliku od sličnih proizvoda ne sadrži estrogene niti ispoljava učinak sličan estrogenima.

FemiplantJedna od najistraživanijih i najviše tradicionalno korištenih biljki za ublažavanje simptoma menopauze je Cimicifuga racemosa, biljka koja potječe iz Sjeverne Amerike. Tamošnje ju je stanovništvo koristilo kao lijek kod niza različitih bolesti, a moderna medicina je prepoznaje kao odličan odgovor na tegobe uzrokovane menopauzom.

Upravo se cimicifuga u Femiplantu primjenjuje za ublažavanje tegoba menopauze kao alternativa hormonskoj nadomjesnoj terapiji. Budući da ima centralno djelovanje slično neurotransmitorima i ne sadrži fitoestrogene, mogu ga koristiti i bolesnice koje su liječene ili su u procesu liječenja raka dojke ili drugih tumora ovisnih o hormonima, ali uz prethodni liječnički savjet.

Uz Femiplant i menopauzu možete pamtiti po dobrome što nose srednje godine, a sve detalje pročitajte na linku Femiplant. Svakako prije upotrebe pažljivo pročitajte uputu o lijeku, a o rizicima i nuspojavama upitajte svog liječnika ili ljekarnika.

Preporučena doza za Femiplant tablete:
Odrasle žene u menopauzi: 2 tablete jednom dnevno ili 1 tableta dva puta dnevno – jedna ujutro i jedna navečer – bez obzira na obroke. Tabletu progutajte cijelu s dovoljno tekućine.

Plaćeni oglas o lijeku

S&B-FEMI-HR-02/23-Suvremena žena





Link originalnog teksta

Autor

PODIJELI