Čist dom pomaže u borbi s alergijama

Autor

KATEGORIJA

PODIJELI


Alergija je pretjerana i prejaka reakcija imunološkog sustava organizma na tvari koje su inače bezopasne i u većine ljudi ne izazivaju reakciju.

Sklonost alergijama nastaje zbog kombinacije genetskih i okolišnih čimbenika, a može se javiti u bilo kojoj životnoj dobi. Najčešće nastaje u ranom djetinjstvu, međutim, i odrasle osobe koje nikada nisu imale alergije mogu ih odjednom razviti.

U novije vrijeme pojavila se i teorija o higijeni koja govori o tome da se alergije s manjom učestalošću javljaju u osoba koje su djetinjstvu bile izložene većem broju mikroorganizama i specifičnih tvari iz okoliša, za razliku od onih koji su od toga bili ”zaštićeni”. Naime, kontakt s virusima i bakterijama u djetinjstvu važan je za pravilan razvoj imunološkog sustava i regulaciju njegovog odgovora na strane tvari koje ulaze u organizam.

Kako izbjeći alergijske reakcije?

Najvažniji korak u sprječavanju i olakšavanju simptoma alergijske bolesti je izbjegavanje kontakta s alergenom. Za neke alergene kao što je primjerice određena hrana ili životinjska dlaka ukidanje kontakta je lakše izvedivo, međutim, alergene poput kućne prašine ili peludi često je teže u potpunosti izbjegavati.

Također, činjenica da u našim krevetima i jastucima žive insekti zvuči zaista zastrašujuće. No, ona je istinita. Ti mikroskopski insekti se zovu grinje. Koliko god malene bile, one vam mogu zagorčati život. Grinje se mogu naći u gotovo svakoj kući, a ona igra veliku ulogu u alergijskim reakcijama, a najčešći su uzrok astme kod djece.

S napretkom tehnologije, stručnjaci otkrivaju nove načine borbe protiv ovih bića koja mogu uzrokovati i alergiju.

Mirjana Mikulec INterijeri Foto Sanja Jagatić

Za vas smo pripremili nekoliko savjeta koji bi vam mogli pomoći u borbi s malim napastima:

  • Kupujte prozračne madrace i jastuke. Njihova će prozračnost spriječiti nakupljanje grinja i njihovog izmeta.
  • Ne puštajte kućne ljubimce u spavaću sobu.
  • Posteljinu perite na minimalnih 60°C, to će uništiti grinje.
  • Tepihe i kućne površine usisavajte barem dva puta tjedno kvalitetnim usisavačem. Filter mora biti čist kako bi dobro usisao sve alergene.
  • Pokrivač obavezno maknite s kreveta, kako bi se cijela površina madraca osvježila.
  • Madrac okrenite i usisajte jednom mjesečno. Ako možete, stavite ga na svjež zrak i sunčevu svjetlost.
  • Plišane igračke čuvajte u kutiji. Svaki tjedan ih na šest sati stavite u hladnjak, te ih nakon toga usisajte, kako biste uklonili grinje. Perite ih u vrućoj vodi jednom mjesečno.
  • Prozore u spavaćoj sobi držite otvorenima što duže možete.
  • Izbjegavajte nakupljanje vlage u domu. Ako se vlaga već uvukla u vaš dom, kupite specijalno sredstvo (tablete, zrnca) koje će upiti sav višak.
  • Kad kuhate, upalite kuhinjsku napu ili (ako je nemate) otvorite prozor.
  • Izbjegavajte usisavanje i čišćenje ako je u domu prisutna osoba koja pati od alergija.

Izvor Ordinacija.hr





Link originalnog teksta

Autor

PODIJELI