DASH dijeta – idealna za dijabetičare i srčane bolesnike, a dokazano snižava krvni tlak i utječe na mršavljenje

Autor

KATEGORIJA

PODIJELI


Stručnjaci će reći da je DASH dijeta (Dietary Approaches to Stop Hypertension) jako dobar režim prehrane, a može utjecati na prevenciju osteoporoze, dijabetesa, raka, bubrežnih kamenaca i depresije.

Kada govorimo o klasičnoj DASH dijeti, to je nutricionistički uravnotežen plan prehrane koji uključuje cjelovite žitarice, mahunarke, voće i povrće, nemasno meso, perad, ribu te nekoliko dnevnih obroka niskomasnih mliječnih proizvoda. DASH dijeta uistinu djeluje – učinkovito skida kilograme i pritom poboljšava zdravlje, za razliku od nekih drugih koje mogu imati negativan utjecaj na naš organizam.

Nekoliko puta tjedno preporučuje se manja količina orašastih plodova i sjemenki. U manjim količinama može se jesti crveno meso, slatkiši i masnoće, ali DASH dijeta je vrlo restriktivna na unosu zasićenih masti, kolesterola i ukupnih masti.

Kada govorimo o šećernoj bolesti, najčešći preporučeni energijski unos je od 1500 do 1700 kcal.

Autorica dijete je američka nutricionistica Marla Heller koja je plan prehrane inkorporira u dvije faze.

Dvije faze za manji konfekcijski broj

Kako biste što prije postigli željeni cilj – ravan trbuh, snižavanje krvnog tlaka i ubrzanje metabolizma nužno je strogo se pridržavati dvotjednog plana prehrane, a nakon toga nastaviti s drugom fazom.

Tako se prvih 14 dana morate suzdržavati od unosa ugljikohidrata. Naime, prva dva tjedna ne smijete jesti voće i žitarice punog zrna, dok su proteini (nemasno meso i riba) i povrće koje ne sadrži škrob, ali i sir s manjim udjelom masti i orašasti plodovi dobrodošli.

U drugoj fazi počinjete s uvođenjem žitarica punog zrna, voća i povrća koje sadrži škrob.

Ljudi obično izgube nešto više od dva kilograma u dva tjedna, te između 4,5 kilograma i 15 kilograma u periodu od dva mjeseca.

Dijeta, navodi autorica, prije svega skida trbušno salo koje se nakuplja kao rezultat unosa prevelike količine ugljikohidrata.

Korisni savjeti
  • jedite namirnice bogate proteinima, što uključuje nemasno meso, ribu i perad, grah i leću, soju, sireve s niskom razinom masnoće, jaja, nezaslađeni jogurt (jedan po danu)
  • unosite namirnice koje sadrže omega-3 i polinezasićene masti poput avokada, biljnih ulja (pogotovo maslinovo), uljane repice i ulja orašastih plodova
  • kao zaslađivač koristite steviju
  • izbjegavajte škrobnu hranu (osim graha). To znači da nema: kruha, tjestenine, krumpira, riže, svih namirnica prženih u tijestu, slatkih namirnica (što uključuje voće, svježe, smrznuto, sušeno ili konzervirano), alkohola, pića s kofeinom i mlijeka
Primjer jelovnika
  • Doručak: žitne pahuljice  bez dodanog šećera sa malo masnim mlijekom i svježim sjeckanim voćem
  • Međuobrok: orasi 5 kom
  • Ručak: varivo do graha, s mrkvom, lukom, bez zaprške, “na naglo” pečena pureća prsa, s minimalnim dodatkom soli
  • Međuobrok: voće po želji
  • Večera: svježi kravlji sir s vlascem, kriška kruha, salata od rajčice, s minimalnim dodatkom soli.





Link originalnog teksta

Autor

PODIJELI