Kako se fokusirati na posao i zadržati energiju kada radite isključivo od kuće

Autor

KATEGORIJA

PODIJELI


Kako uskladiti privatni i poslovni život kada radite od kuće

Energija i fokus na posao kada radite od kuće lako se gube ako ne postavite čvrste granice između onoga što je posao, a što predstavlja privatni dio vašeg života. I ako to jasno i glasno ne kažete svima oko vas.

Bez obzira gdje radite, vremenom upravljate tako da svakom radnom zadatku date određeno vrijeme za izvršenje. No, za razliku od vremena, energija potrebna za obavljanje nekog zadatka, kao i fokusiranost na posao, varira. Ako ste već preopterećeni dnevnim obvezama i stalnim distrakcijama jer vam je ured vaš dom, radne zadatke koji dodatno crpe energiju nećete moći učinkovito obaviti. Zapravo, moguće je s vremenom postati manje produktivan, čak i kada imate više nego dovoljno vremena za dovršavanje posla. A to je osobito istinito kada radite od kuće.

Opterećena mišlju kako uskladiti svoj privatni i poslovni život radeći isključivo od kuće, odlučila sam se pozabaviti više ovom temom. S obzirom da sam nedavno istraživala i pisala na temu upravljanja ljudskim resursima, organizacijskom klimom i komunikacijom, dobila sam dosta materijala kako bih sastavila „recept“ u 6 koraka za lakše preživljavanje kad radite od kuće.

6 koraka za postavljanje granice između privatnog i poslovnog

1. Izmjerite kada vam je energija na vrhuncu

Bez obzira koliko kave dnevno popili, ili nekog drugog napitka sa sličnim djelovanjem, teško da ćete tijekom cijelog dana imati istu razinu energije i fokusa. Stoga biste se trebali testirati da biste saznali kada ste najenergičniji. Ili najproduktivniji. Za neke je to jutro. Slično kao kod treninga. Nekima je jutro idealno kako bi otrčali svoju rutu i nastavili dalje dan. Drugima više paše večernji trening. Tako je i s radnim zadacima. Jedni lakše posao obavljaju prijepodne a drugi su produktivniji poslijepodne ili navečer.

Ako se probudite puni energije i kreativnih ideja, ujutro odvojite vrijeme za najvažnije, strateške zadatke i pisanje e-mailova. Zatim, kasnije poslijepodne, kada vam je energija niža, radite na lakšim zadacima koji se ponavljaju i koji vam neće crpiti energiju.

2. Uspostavite redovito radno vrijeme

Hoću li danas raditi iz radne sobe ili da sjedim u vrtu? Je li ipak bolje da idem kod frizera poslijepodne, a posao ostavim za jutro? Možda da iziđem odmah i obavim nabavku za ručak, pa ću onda sjesti raditi?
Ovakva konstantna premišljanja o uobičajenim dnevnim rutinama stvorit će vam gužvu u mentalnom prostoru kojega trebate za kreativno razmišljanje o poslu. Kada nemate određeno radno vrijeme, umjesto da obavite neki važni posao, sate ćete gubiti na planiranje nečega što je skoro trivijalno.

Skuhati ručak. Pospremiti kuću. Platiti račune. Naravno da je sve to važno. No, jednako je važno i odrediti radno vrijeme. Osobito kad radite od kuće i distrakcije su mnogo veće.

Nekad radim osam, nekad 12, a nekad 4 sata dnevno. Ali odrediti dnevno radno vrijeme bez obzira hoće li ono biti duže ili kraće za dva ili tri sata, važno mi je za kvalitetno obavljanje posla. I naravno, pridržavanje te satnice!

Povezano: Vodič kako raditi od kuće kao virtualni asistent

3. Budite sebi najbolji šef

Zamislite da ste cijelu noć probdjeli jer ste imali zubobolju. Sigurno rano ujutro nećete bili puni elana i volje za najvažniji radni zadatak. Prihvatit ćete ga se tijekom dana kad se budete osjećali bolje.

Prisiljavanje na obavljanje zadatka koji ne odgovara vašem trenutnom fizičkom i psihičkom stanju potpuni je gubitak vremena i kontraproduktivno je. Nemate li dovoljno energije, ne znači da ste lijeni. Normalno je da tijekom dana, ali i na mjesečnoj bazi, imamo oscilacije u snazi i fokusu. Zato umjesto da se forsirate na obavljanje nekog posla, uzmite pauzu i napunite baterije. Nema smisla buljiti u kompjuter ne bi li izradili poslovnu prezentaciju ili napisali novi tekst na blogu ako nemate energije za to.

Uz redovite dnevne kraće pauze, planirajte malo slobodnog mjesta za refresh zbog nepredviđenih situacija. Ovo su trenutci kada nemate ništa zakazano. Vrijeme kad ne postoji ništa hitno. Minute koje su rezervirane za vas. S ovakvim planiranjem rasporeda moći ćete pomaknuti obaveze u danu u skladu s trenutnom energijom i bit ćete sami sebi najbolji šef.

4. Postavite „Pravilo 3“

U rujnu kad sam se nadala malom predahu od posla, koji se ipak nije dogodio, uvela sam „Pravilo 3“. Nije riječ o mojoj izmišljotini već o pravilu kojega se pridržavaju mnogi poslovnjaci.

Kako biste se prestali natjeravati da učinite sav posao u danu, odaberite tri najvažnija zadatka koja želite riješiti. Onda od ta tri, odaberite najvažniji ili najhitniji i prihvatite se njega. Nakon što ga dovršite, sigurno ćete se osjećati ispunjeno bez obzira kako će se dan dalje razvijati.

Mislite da će vam ovo pravilo donijeti puno više manjih zadataka koji će se vremenom nagomilati? Naprotiv, korištenje „Pravila 3“ pomoći će vam da suzite svoje prioritete i počnete puštati projekte koji nisu toliko važni. Ovako ćete sigurno napredovati svaki tjedan.

5. Postavite granice između osobnog i profesionalnog

Kada radite od kuće, granice između vašeg osobnog i profesionalnog života ne postoje ili su jako tanke.
Recimo da imate Zoom sastanak, a djeca vam ulaze u radnu sobu bez kucanja s kojekakvim pitanjima. Ili da ste se konačno uhvatili rješavanja knjigovodstvenih poslova, a nenajavljeni gosti vam upravo zvone na vratima. Kod ovakvih situacija sigurno vam energija doslovce ljosne na pod i više nemate snage da se vratite na ono što ste započeli raditi.

Oni koji nikada nisu radili od kuće ne znaju da u ovakvim trenutcima usredotočenost na posao više ne postoji a ako ste emocionalno vezani uz neku situaciju u kući, energija vam se maksimalno crpi. Kako biste se nosili s ovim problemom, postavite jasne granice između svog privatnog i poslovnog života, ne samo za sebe, već i za članove svoje obitelji, ali i članove poslovnog tima.

Pitate se kako ćete objasniti svima da se na vas ne može računati dok radite. I to da svaka njihova molba da nešto učinite izvan vašeg posla, samo produžava vaše radno vrijeme u nedogled? Jednostavno zatražite da vas vaša obitelj ne ometa tijekom vašeg radnog vremena. Ako treba, napravite radnu ploču i na nju zalijepite svoj radni kalendar na kojem ćete posebno istaknuti virtualne sastanke!

6. Zakažite redovite druženja

Jedan od velikih nedostataka rada od kuće ili rada na daljinu je osjećaj izoliranosti. Od kada je rad od kuće postao češći nego je to bio prije pojave pandemije, ljudi koji dugotrajno rade sami boje se usamljenosti i isključenosti. To mogu potvrditi iz vlastitog iskustva.

Kako biste spriječili osjećaj izoliranosti, zakažite redovite kave s kolegama i prijateljima. Probajte dva dana raditi iz coworking prostora te na dnevnoj bazi popričajte bar desetak minuta s prijateljima preko online platformi. Ovakva druženja će vam vratiti osjećaj povezanosti s ljudima.

Povezano: Društvene mreže na kojima se isplati biti ove jeseni





Link originalnog teksta

Autor

PODIJELI