kako vas debljaju i čine depresivnima?

Autor

KATEGORIJA

PODIJELI


Brzo se slože s mojom konstatacijom da se zapravo u pozadini problema vezanog uz njihov izgled (višak tjelesne težine) kriju ”unutarnji” razlozi, tj. uzroci vezani uz njihovu tjeskobu, anksiozno i depresivno raspoloženje – stanje mentalnog zdravlja. Hormonski disbalans.

Iskreno, nisam još upoznala osobu koja je pretila ili ima višak tjelesne težine, a da nije tjeskobna, anksiozna ili depresivna. Uostalom, istraživanja su pokazala da je preko 40 % osoba s depresijom pretilo. Želim reći da ”šlauf” oko nečijeg središnjeg dijela tijela ne dobivaju samo ”krafnožderi” ili ”pico-žderi”. To može biti i zbog nekih fizioloških promjena ili depresije kao rezultat depresije, manifestira se na isti način, a da uopće ne konzumirate takve prehrambene namirnice.

Povezanost naše psihe s hormonima

Sva istraživanja govore u prilog uske povezanosti našeg mentalnog zdravlja (raspoloženja) s endokrinološkim aspektom. Odnosno, pokazuju da stalan stres i povišena anksioznost mogu uzrokovati hormonski disbalans. Naravno da ima i onih čiji je hormonski status uredan, ali se svejedno suočavaju s nekim od anksioznih poremećaja. U svakom slučaju uvijek treba pristupiti na multidisciplinaran, tj. holistički i sistematski pristup.

Naš endokrinološki ili sustav žlijezda s unutarnjim lučenjem, u srži predstavlja jednu cjelinu. To znači da su gotovo svi hormoni međusobno povezani i itekako utječu jedni na druge, igrajući važnu ulogu i u našem emocionalnom i psihičkom životu.

Hormonski disbalans odražava se na cjelokupno zdravlje

Svaki disbalans, odnosno pomjeranje iz okvira referentnih vrijednosti jednog hormona, izazvat će lančanu reakciju i odraziti se na promjene u lučenju jednog ili nekoliko drugih hormona. Ako znamo da se anksioznost aktivira uvijek kada smo u disharmoniji sami sa sobom i u disbalansu, kako bi nas upozorila da se nešto dešava, pale se crvene lampice i šalju nam signal da je vrijeme da nešto poduzmemo po tom pitanju. Svaki hormonalni disbalans manifestirat će se na neki način na vašem tijelu i psihi.

Hormoni i zdravstveni problemi koje najčešće uzrokuju

Evo koji su to hormoni i kakve zdravstvene probleme najčešće uzrokuju kada dođe do njihovog disbalansa koji je najčešće psihološke, a manje organske naravi.

KORTIZOL I ADRENALIN

Kortizol i adrenalin, tzv. hormoni stresa, pojačano se izlučuju u našem tijelu svaki puta kada se nađemo u realnoj opasnosti ili kada neku situaciju shvatimo kao opasnu, a kako bi nas pripremili da se suočimo s istom. Oni se automatski aktiviraju uslijed stresa, ljutnje, bijesa, povrede i trauma. Kontroliraju naš energetski balans i mobiliziraju tj. aktiviraju proizvodnju šećera uslijed svakodnevnih aktivnosti. Uslijed prekomjernog izlučivanja kortizola, dolazi do razgradnje proteina u mišićima i skladištenja masnih naslaga i vode u donjem djelu trbuha.

Kada neke situacije osoba vidi kao potencijalno opasne, dok stvarni rizici ne postoje ili su minorni u odnosu na ono kako ih osoba doživljava, govorimo o anksioznosti. Takve situacije dovode do poremećaja u spavanju, tahikardije, mišićne napetosti itd. Ako su ovi hormoni konstantno povišenih vrijednosti zbog stresa, brige itd., oni će se definitivno negativno odraziti na metabolizam drugih hormona. Tako će izazvati hormonski disbalans u organizmu. Stoga bismo mogli reći da su stres i anksioznost zaslužni za nastajanje hormonskog disbalansa.

Povišeni kortizol utječe na povećan nivo šećera u krvi, a to zahtjeva i veću količinu inzulina koji se bori da poništi taj učinak i dovede razine glukoze u normalu. To sve dugoročno ”umara” našu gušteraču i može biti okidač, prvo za razvoj inzulinske rezistencije, a kasnije dijabetesa tipa 2. Dakle, visoke razine šećera u krvi, nakon koje slijedi nagli pad. Često je popraćen povišenom anksioznošću i paničnim napadima.

HORMONI ŠTITNE ŽLIJEZDE (tireoidni hormoni)

Hormoni štitne žlijezde upravljaju radom štitne žlijezde – proizvode hormone TSH, T3 i T4. Ako dođe do disbalansa ovih hormona, javljaju se tjelesini i psihički, ali i kognitivni simptomi – povišem krvni tlak, mentalna magla, manjak koncentracije, nervozno ponašanje, malaksalost, nedostatka energije i loš san. Također, uslijed usporenog metabolizma (hipotireoidizam), dolazi do brzog i lakog skoka masnog tkiva u tijelu. Tu su i probavne smetnje – opstipacije, proljevi, čest osjećaj napuhnutosti, napadaji prejedanja namirnicama bogatima jednostavnim ugljikohidratima, a povezani s osjećajem umora, klonulosti i nedostatka energije što je posljedica hormonski uvjetovanog snižavanja bazalnog metabolizma. Jedno je sigurno – jelovnik pretrpan žitaricama i šećerima ne bi trebao biti na jelovniku oboljelih.

LEPTIN I GRELIN

Ovo su hormoni sitosti i gladi koji igraju ključnu ulogu u regulaciji tjelesne težine. Leptin (hormon sitosti) se izlučuje prvenstveno iz masnih stanica, a njegova je funkcija signaliziranje mozgu o količini dostupnih masnih stanica. Time javlja mozgu da su potrebe organizma podmirene i da treba smanjiti unos hrane, čime sprječava prejedanje. Odnosno, kada smo zdravi leptin regulira glad i šalje signal našem tijelu da je organizam pun. Kada konzumiramo nezdravu, tešku i industrijski obrađenu hranu potpuno lišenu hranjivih sastojaka, dolazi do preopterećenja i sav višak se skladišti u masti. Masne stanice sadrže leptin pa u slučaju da se preopterete, prestaju slati signal i zato ste stalno gladni.

Grelin je jedan od osnovnih hormona odgovornih za osjećaj gladi jer stimulira centar za apetit u mozgu. Oslobađa se kada je želudac prazan i zaustavlja se kada dođe do širenja stijenke želuca, zbog čega je najviši prije jela i najniži sat nakon jela.

INZULIN

Inzulin se stvara u gušterači i njegova je osnovna funkcija snižavanje šećera u krvi i transport nutrijenata. I opet, prekomjerna konzumacija ugljikohidrata (UH) i šećera, trans masnih kiselina može dovesti do rezistencije nutrijenata koja dalje može biti okidač za inzulinsku rezistenciju i dijabetes tipa 2.

MELATONIN

Ovaj je hormon zadužen za kvalitetu našega sna. Izlučuje se dok spavamo, između 23:00 i 2:00 h. Roditelji i tinejdžeri – upamtite da je bitan za proizvodnju hormona rasta. Ako često imate deprivaciju sna – imate problema da zaspete, isprekidan san, nesanica i sl., onda vaše tijelo ne postiže svoju punu regeneraciju. Rezultat se može odraziti i na vašu figuru, tj. debljanje u tijelu koji dovodi do disbalansa i zadržavanje vode u tijelu. Dakle, od nespavanje se debljanja!

ESTROGEN

Estrogen je ženski hormon. Poremećaji u radu ovog hormona također mogu utjecati na debljanje ili teško skidanje kilograma. Visoke razine estrogena stimuliraju veću proizvodnju inzulina i obrnuto. Sve to dovodi do usporavanja tireoidne žlijezde i vašeg metabolizma, a rezultat je debljanje u području kukova i zadnjeg djela bedara. Hormonski disbalans.

TESTOSTERON

Testosteron je muški i u manjoj mjeri ženski hormon koji je zadužen za rast i razvoj muških spolnih organa i sekundarnih seksualnih karakteristika. Zdrav nivo pomaže libido, sagorijevanje masnoće, jačanje koštanog sustava i kvalitetu mišića. Uslijed njegova deficita, može doći do povišenog stresa, slabljenja imunosustava i usporavanja metabolizma (debljanja).

Što sve jedete i kako se hranite?

Kao što vidite, sve je povezano i isprepleteno! Od toga kako upravljate svojim emocijama i stresorima, tj. stresnim situacijama, do prehrane i općenito stila života. Ako ste među onima koji se muče s viškom tjelesne težine koja se odražava i na vaše mentalno zdravlje (tjeskoba, anksioznost, osjećaj manje vrijednosti…), onda je vrijeme da nešto i poduzmete.

Za početak, treba napraviti sveobuhvatnu dijagnostiku iz krvnih pretraga, i naravno, sukladno ”slici”, promijeniti i stil prehrane. Treba uvijek ići korak po korak.

Kako? Proces usvajanja zdravih životnih navika počinje čim se probudite. Ako ste spavali relativno dobro, onda je vaše tijelo već izbalansiralo nivo energije za taj dan. Zato i spavamo da bi regenerirali svoj mozak i tijelo i kako bi se opskrbili s energijom. Svaki napitak ili obrok (osim čiste vode) remeti taj balans. Stoga se preporučuje izjutra popiti čašu ili dvije mlake vode s par kapi limunova soka. Dakle, samo se dovoljno hidrirati natašte. Nikakvi magični napitci i slično. Samo voda!

Uravnotežite svoju prehranu

Prvi obrok treba biti bogat proteinima, mastima i vlaknima. Tvoj je organizam spavao i čitavu noć je i radio, tj. vraćao je razine energije u organizam, regenerirao razine šećera u mišićima i izbalansirao razine šećera u krvi. Poanta je da nam šećer izjutra nije potreban jer je organizam sve već sam odradio. Trebaju nam proteini (orašasti plodovi, sjemenke, povrće tipa brokuli, avokado, zeleno lisnato povrće). Protein ne interferira šećer u krvi, kao uostalom i masnoće i vlakna, odnosno oni usporavaju probavu hrane i snižavaju kolesterol u krvi. Uz proteine treba uključiti i vlakna (voće, povrće, integralne žitarice i mahunarke). Idealan omjer je 45-65 % ugljikohidrata (UH), 10-35% Proteina i 20-35 % masnoće.

Ako ste kavopija, popijte je tek nakon obroka jer je kofein adrenalinski stimulans i kao takav pomaže vraćanje skladišta šećera i ubrzava za više od 60 %. Tako ste postigli sve energetske potrebe organizma i niste poremetili nivo šećera. Nikakvi međuobroci više nisu potrebni, tj. sljedeći obrok je tek nakon 5 sati na istim principima. Možete se počastiti drugom kavom nakon obroka. Što se večere tiče, OK ako imate manje od 10 kg viška i može sadržavati ugljikohidrate.

Pomozite si pomoću prehrane da bolje spavate

Znate i sami, kad se najedete hranom na bazi ugljikohidrata, imate osjećaj tromosti i pospanosti. Zato je bolje pojesti obrok na bazi ugljikohidrata navečer, jer ugljikohidrati pomažu proizvodnju serotonina – hormona ”sreće”. Međutim, ako odmah izjutra poremetite ovaj hormon, taj disbalans može biti okidač lošeg raspoloženja, anksioznosti, mrzovolje, manjka energije. Također, serotonin je prekursor melatonina. To znači da se serotonin konvertira u melatonin pola sata do sat vremena. Zato ugljikohidrati – uvečer. Tako ćete tijekom dana biti opskrbljen energijom, a navečer ćete moći brže zaspati.

Gledajte na svoj organizam kao na telefonsku bateriju – nećete puniti čitavu noć i onda opet iznova kad se probudite.

Za rezultate je potrebno znanje, disciplina i ustrajnost

Ako se najviše debljate u području trbuha, dok noge i zadnjica gube na volumenu – trbuh i tanke nožice – riječ je o tipičnom adrenalinskom tipu tijela. Odnosno, to je znak da imate povišene razine hormona stresa kortizola koji se bori da izbalansira razine inzulina.

Inače, kortizol može stimulirati i dodatne količine inzulina prema potrebi, a također i nadopunjava razine šećera u krvi ako je prisutna hipoglikemija. Osobe s inzulinskom rezistencijom imaju česte skokove i padove razine šećera tijekom dana. Hormonski disbalans.

Što je rješenje? Kako bi povratili balans u svome organizmu, trebalo bi korigirati režim prehrane, odnosno držati se prehrane s manje ugljikohidrata i konzumirati zdrave nutrijente i vitaminsko-mineralne dodatke prehrani, prema potrebi. Nije lako, kao uostalom i ništa u životu. Uz malo više discipline, bez ustupanja tijekom dva mjeseca, i rezultati zasigurno neće izostati. To će se naravno odraziti ne samo na vaš izgled, nego i cjelokupni wellbeing. Hormonski disbalans.

Povezano: Holistički pristup u suočavanju i tretiranju anksioznosti koji će Vam olakšati život

www.focusin-holisticlifestyle.com





Link originalnog teksta

Autor

PODIJELI