Kako zabaviti dijete na godišnjem odmoru i pri tome stimulirati razvoj motorike i moždanih stanica

Autor

KATEGORIJA

PODIJELI


Mnogi se pitaju kako zabaviti dijete na godišnjem odmoru. Bilo da boravite u kontinentalnom ili priobalnom okruženju, postoje razne prilike za boravak u prirodi. To mogu biti parkovi, šumske staze, područja uz jezera, rijeke, potoke, plaže uz more. Boravak na takvim mjestima djeci daje mogućnost da se upoznaju s krajolikom u kojem žive ili borave, da istražuju, proučavaju, eksperimentiraju i razvijaju se. Djeca su po svojoj prirodi znatiželjni istraživači i toliko brzo uče samo ako im je okruženje poticajno. U prirodi djeca mogu razvijati svoja osjetila, učiti brojati, zbrajati, prepoznavati, uspoređivati, razlikovati.

Boravak u prirodi stimulira razvoj motorike

Boje u prirodi su smirujuće i djeluju stimulativno na razvoj mozga, za razliku od brzo izmjenjujućih slika na medijskim uređajima koje uz to titraju i obiluju bojama koje prebrzo stimuliraju moždane stanice, a dijete time ne dobiva kvalitetan unos informacija. Boravkom u prirodi djeci se omogućuje kretanje, svi oblici prirodnog kretanja. Djeca usvajaju različite oblike kretanja te ujedno i svladavaju prepreke ako je okruženje takvo da se mogu provlačiti, preskakivati, penjati se. Sve to povoljno utječe na razvoj motorike, a ujedno stimulira rast moždanih stanica.

U razdoblju smo kada se traži što više stimulacija kako bi se dječja inteligencija što više razvila. A ključ je upravo u jednostavnosti i mogućnosti da se dijete što više samostalno angažira. Dijete u prirodi voli sakupljati (kamenčiće, grančice, plodove, lišće, školjkice..). Samo sakupljanje dobiva na važnosti kad spoznate da dijete uz te materijale uči i brojati, uspoređivati, usvaja odnos veličina i težina. Ujedno proučava floru i faunu što se može upotpuniti enciklopedijama i dodatnim istraživanjem.

Na ovaj način dijete se može zabaviti satima. Naime, svi elementi koji se nalaze u prirodi potiču dijete da razmišlja o načinu na koji ih može koristiti. Što je dijete kreativnije, u mogućnosti je smisliti više ideja za korištenje prirodnih materijala. Može ih koristiti za konstruiranje, gradnju i razne varijante slaganja pri čemu se upoznaje s osnovnim značajkama ravnoteže i statike. Igra građenja i rušenja djeci je također zanimljiva.

Što kad ne možete u prirodu?

Elementi iz prirode uvijek se mogu prenijeti u prostor gdje boravite, barem dio elemenata. Oni mogu biti predmetom igre, oslikavanja ili motiv za crtanje/slikanje. Brinete li se da djetetu može dosaditi jedan te isti poticaj, ključ je u tome da premosti dosadu te razvije novi način upravljanja dostupnim materijalom.

Osim boravka u prirodi i korištenja prirodnih materijala, ne zaboravite na dobre stare igre loptom. Od običnog dodavanja do gađanja loptom u zadani cilj (koš, krug na zidu, uvis…) do igara s pravilima u kojima može sudjelovati i više igrača. Zabaviti dijete na godišnjem odmoru.

Kreda je također odlično sredstvo kojim dijete može istraživati, razvijati cjelokupnu motoriku ruku i odmjerenost pokreta, posebice pišući/crtajući po betonu. Kreda je i odlično sredstvo za formiranje igre „Školice“ koju djeca jako vole, a iz toga može proizaći još puno ideja iz malih kreativnih glava.

Zabava je u jednostavnosti

Što je jednostavniji poticaj, dijete više uči. To ga potiče na promišljanje, na stvaranje novih ideja i rješenja što je ključno za razvoj mozga, a samim time i za cjelokupan razvoj. Ujedno se formira u odgovornu, samostalnu, snalažljivu i inteligentnu osobu. S tom namjerom nisu navedene sve postojeće igre koje se djetetu mogu ponuditi, već je namjera potaknuti da se u djetetu formira svojevrstan znanstvenik koji vrlo vješto sam može smisliti nove igre, a što onda utječe i na kreiranje poduzetničkog duha! Zabava je u jednostavnosti materijala, a kreirana je fenomenalnošću dječjeg mozga!

Povezano: Zašto je danas teško biti roditelj 





Link originalnog teksta

Autor

PODIJELI