Ljetna zračna oaza: Zavirite u čaroban vrt s početka prošlog stoljeća smješten u gradiću na slovenskom Krasu

Autor

KATEGORIJA

PODIJELI


Prva asocijacija kad vide utvrđeni gradić Štanjel mnogima je Motovun. I zaista postoje neke sličnosti. Motovun je smješten na 277 metara nadmorske visine, Štanjel na 312 m. Oba gradića su utvrđeni dobro sačuvanim gradskim zidinama i s njih se pruža lijep pogled na okolicu. No, za razliku od Motovuna, Štanjel ima i prekrasan Ferrarijev vrt kojeg je između 1920. i 1934. godine uređivao arhitekt Max Fabiani.

Naime, tršćanski liječnik Enrico Ferrari u Štanjelu je želio osnovati sanatorij za oporavak pacijenata s plućnim bolestima, pa nakon Prvog svjetskog rata postepeno kupuje nekretnine uz istočni zid utvrđenog kraškog gradića Štanjela. Tada angažira i svog šogora, arhitekta Maxa Fabianija za uređenje perivoja ispod Ville Ferrari. Ferrarijev vrt nastao je kao dodatak Villi Ferrari, a zbog svoje iznimne kulturne, krajobrazne, umjetničke, arhitektonske i povijesne vrijednosti od 1999. godine uvršten je na slovenski popis spomenika od državne važnosti.

Ferrarijev vrt – mjesto s najviše vode na kronično bezvodnom Krasu

U oblikovanju vrta korištena su tradicionalna obilježja kraškog krajolika – terase, kameni potporni zidovi, stubišta i pergole. Prisutni su i elementi koji nisu tradicionalni, ali odražavaju tadašnju estetiku – panoramski paviljon, jezerce s otočićem i mostom u venecijanskom stilu, umjetna špilja sa školjkom i fontana smatrani su estetskim idealima tog vremena. Zanimljivo je i kako su mnogi od ovih elemenata izgrađeni od betona, u to vrijeme inovativnog materijala koji se počeo koristiti tek nakon Prvog svjetskog rata.

Ugodan lahor struji kroz vrt dok hodate njegovim stazicama. Čini se kako je, u odnosu na kameni gradić, Ferarijev vrt zračna kupka u kojoj se uživa u vrućim ljetnim danima. Kras je područje bez vode, no Fabiani je projektirao vodoopskrbni sustav u kojemu je tradicionalni način prikupljanja oborinskih voda s krovova ‘pojačan’ sustavom jaraka za prikupljanje površinske oborinske vode, spremnika, cijevi i kanala za navodnjavanje u kompleksnu i efikasnu cjelinu.

Lopoči u umjetno napravljenom jezercu

Na taj su način Villa Ferrari i pripadajući joj park opskrbljeni vlastitom vodom koja je dovoljna ne samo za osnovne potrebe, već i za fontane i jezerce u parku. Jezero s fontanama na krškom području tako nije znak ohole dekadencije već služi kao spremnik iz kojeg se zalijevaju vrt i polja u vrtačama ispod parka. Zimi se pak komadi leda lome na površini jezerca i usmjeravaju kroz otvor pokraj bazena do ”ledenice” ispod panoramskog paviljona koja služi za hlađenje uskladištene hrane. Na taj način Fabiani vješto kombinira estetiku, formu i funkciju.

Uličicama gradića Štanjela
Kupite ili, još bolje, sami ispletite Štanjelski vjenčić

Odvede li vas put u ovaj dio susjedne Slovenije, obavezno prošećite Ferrarijevim vrtom, pa se izgubite u uskim uličicama Štanjela. Prvi tragovi naseljavanja brda Turn (363 mnm) sežu još u antičko doba, a od 11. stoljeća ovo je područje stalno naseljeno. Gradićem dominira kaštel i crkva sa zanimljivim ‘limunastim’ zvonikom s početka 17. stoljeća. Crkva je posvećena sv. Danijelu, zaštitniku mjesta, otkuda dolazi i ime gradića (St. Danijel – Stanijel – Stanjelj – Štanjel).

Još jedan svetac igra značajnu ulogu u povijesti Štanjela. Naime, 23. lipnja, dan uoči sv. Ivana, kad se slavi ljetni solsticij udane žene i neudane djevojke plele bi Ivanjske vjenčiće od žutog cvijeća što raste po kršu. U narodu je bilo duboko ukorijenjeno vjerovanje kako je bilje skupljeno 23. lipnja posebno ljekovito i štiti od zlih sila, vatre i zmija , pa se takvi vjenčići obavezno vješaju na kućna vrata. I danas ćete ih vidjeti na ulaznim vratima svake štanjelske kuće. Dođete li u lipnju u Štanjel, moći ćete ih sami naučiti izraditi, a nađete li se u ovom gradiću u nekom drugom dijelu godine, pronađite svoj vjenčić u prekrasnoj galeriji Lokal.

Tamo ćete pronaći i divne zdjele, čaše, ali i rasvjetna tijela i nakit od drveta brenda O2 Turning Wood Metke Zver koja se doselila u Štanjel. Kako kaže umjetnica, dar je u komadu drveta vidjeti oblik zdjele. Metka taj dar ima, a kako je i povjesničarka umjetnosti kroz svoje radove pripovijeda i povijest svakog stabla iz kojeg je izradila uporabni predmet – crvotočine govore o životu drveta, različite boje o ozljedama, vremenskim prilikama ili udarima groma, godovi i teksture svjedoče o rastu stabla. Metkini predmeti nisu bez mane, ali su sa svojim manama baš svi savršeni.

Turning Wood zdjela umjetnica Metke Zver
Limunada ili čaša vina s pogledom

U Štanjelu ćete naći i na Krašku ili Romaničku hižu, najstariju kuću građenu u doba romanike i gotike. U njezinu prizemlju nalazio se gospodarski dio dok su na katu bile kuhinja i spavaće sobe, a danas je u njoj smještena etnološka zbirka. Šetnju pitoresknim gradićem završite čašom vina ili limunadom s panoramskim pogledom na dolinu, pa potražite mjesto na kojemu ćete kušati kraški pršut i teran.

Napomena: Ulaz u Ferrarijev vrt i u sam Štanjel je besplatan, a kratki uspon do zidina lako će savladati i djeca i odrasli





Link originalnog teksta

Autor

PODIJELI