Proljetna čistka – za zdrave odnose nužne su zdrave granice

Autor

KATEGORIJA

PODIJELI


Za zdrave odnose postavite zdrave granice

Nekad smo pod proljetnom čistkom mislili na brisanje prašine s polica, odlaganje zimske odjeće i vađenje haljinica te bacanje nagomilanih, nepotrebnih predmeta. Iako i to služi svojoj svrsi, predlažem da ovog proljeća, prvo pročistimo sebe i svoje odnose. Kao što bi uzimali u ruku pojedinačni predmet i pitali se „veseli li nas, služi li nam i treba li nam”, slično treba napraviti i na ostalim životnim poljima. Čovjek ima iskonsku potrebu za kontaktom s drugim ljudima i stoga je nužno da su ti odnosi zdravi. Za zdrave odnose nužne su zdrave granice i tada oni postaju sigurno mjesto u kojem razvijamo duboku bliskost, obnavljamo se i skupljamo novu snagu. U njima učimo, rastemo i mijenjamo se. Često se naviknemo na ljude u svom životu, kao i oni na nas, i taj odnos počne stagnirati. A kada nešto ne raste, ima tendenciju kvarenja. I zato je vrijeme za inventuru.

Posao

Provodimo sate i dane na poslu kojeg obavljamo, pa ako nismo zadovoljni tim aspektom, zasigurno će se to nezadovoljstvo preliti na druga polja. Želim raditi s ljudima s kojima bih se i u slobodno vrijeme družila jer mir nema cijenu. Rad u velikoj korporaciji nauči čovjeka da su svi zamjenjivi. U maloj pak da koliko god talentirani, posvećeni i predani bili, pa sve možete obaviti sami, trebate naučiti delegirati. Kada zaboravite na svoju titulu, što i tko vam ostaje? Treba inzistirati na tome da znate zašto nešto radite, koliko se možete poistovjetiti s time i koliko doprinosite cilju. Brojite li sate do kraja poslovnog dana ili dane od plaće do plaće? U tom slučaju, nešto nedostaje i treba to mijenjati.

Ljubavni partner

Partner je naše ogledalo i osoba koja nas vidi u svim izdanjima. Kako onim dobrim, tako i u najgorima. Nitko nas ne može povrijediti kao partner jer nam je najbliži. No, nerijetko na njega prebacujemo odgovornost za vlastitu sreću, liječenje rana i očekivanje da nas „spasi”. Neravnoteža u davanju i primanju dovodi do ljutnje, zamjeranja i novih povreda. Ako se odnos i nalazi u lošoj fazi, ne mora značiti da mu je došao kraj jer postoji razlika od napuštanja osobe i odustajanja od idealizirane slike o njoj. Treba se zapitati jeste li doista partneri da se poznajete toliko da ste podrška jedan drugom u zacjeljivanju rana.

U ljubavnim odnosima se partneri ogoljuju, padaju masku, dolaze na vidjelo sve slabe strane i u konačnici pravo lice. A iskrenost je na cijeni. Kao i spremnost da se zauzda ego i razgovara cijelu noć kako bi se ujutro, omiljena kava popila u miru s osobom koju u potpunosti prihvaćate i nazivate svojim domom.

Slobodno vrijeme

Nakon što sam ispričala novom suradniku, na nedavnom sastanku, što sve radim, on se nasmijao i kratko prokomentirao „da baš volim raditi”. Nedugo nakon toga, isto mi je i prijateljica rekla. Da, imam posao, suradnje, hobije, obveze, odgovornosti ali volje za još nešto. Nije li to normalno? Zar ne rade svi tako?
Teško je nama (bivšim) radoholičarima povući crtu i opustiti se. Toliko je prilika i toliko mogućnosti oko nas. Znam da će se mnogi pronaći u mojim riječima i stoga nastavite čitati.

Nužno je u danu imati vrijeme kada se ništa ne radi i kada uživamo u hobijima, interesima, jednostavno rečeno – stvarima koje volimo. Otići u šetnju bez mobitela, slušati svoje disanje, upijati sunčeve zrake, udisati svježi zrak i uživati u trenutku ne obazirući se na ljude oko sebe. To je vrijeme za pražnjenje misli i čišćenje energije. A potom dolaze hobiji koji nas vesele i „pune”. Stoga biram da moj novi moto bude „Strast, a ne stres. Mir, a ne odrađena to-do lista.”

Za zdrave odnose nužne su zdrave granice i tada oni postaju sigurno mjesto u kojem razvijamo duboku bliskost, obnavljamo se i skupljamo novu snagu.

Povezano: Žena 21. stoljeća





Link originalnog teksta

Autor

PODIJELI