Toplije vrijeme pali alarm i za sezonu krpelja

Autor

KATEGORIJA

PODIJELI


Krpelji, ti sitni nametnici prava su muka jer prenose nekoliko bolesti, a u Hrvatskoj je najčešće riječ o boreliozi i krpeljnom meningoencefalitisu. Boravak u prirodi, osobito među niskim raslinjem, povezan je s rizikom od mogućeg kontakta. Za aktivnost krpelja je neophodna povoljna temperatura i vlažnost, stoga imaju naglašenu sezonsku aktivnost. Najbrojniji su u proljeće i rano ljeto, a može ih se naći i u ranu jesen, ovisno o klimatskim okolišnim uvjetima.

Dakle, iako su krpelji mali i teško primjetni, mogu izazvati velike probleme i ostaviti trajne posljedice na organizam. Upravo zato se nakon svake šetnje treba dobro pregledati i ako se krpelj nalazi na vama, pažljivo ga ukloniti.

Kako spriječiti ubod krpelja

Što se tiče uboda, uvijek će napasti tamo gdje je koža tanja pa će tako djecu ubosti u glavu, a odrasle u područje oko pojasa i genitalija. Postoje neke stvari koje će privući krpelje, kao i odjeća na kojoj će ih se teže uočiti. Osim što se treba paziti na način odijevanja, treba i dobro pogledati tijelo nakon dolaska doma iz prirode i dobro iščetkati kosu.

Kako bi se spriječio ubod krpelja potrebno je:

  • Nositi odjeću dugih rukava i duge nogavice
  • Glavu treba zaštiti kapom
  • Izbjegavati odjeću tamnih boja jer se na njoj teško vide krpelji
  • Izbjegavati odjeću s dlačicama poput vune
  • Koristiti repelentno sredstvo

Kako izvaditi krpelja?

Kako navodi Hrvatski zavod za javno zdravstvo, krpelje je potrebno ukloniti što prije jer je rizik od infekciji veći, što je krpelj dulje pričvršćen. Otkrili su i na koji način to najbolje i najjednostavnije napraviti.

Prije svega, operite ruke i uzmite pincetu koju ćete prebrisati antiseptikom. Krpelja odmah izvadite pincetom (sami ili netko od vaših ukućana) zahvaćajući ga što bliže glavici, uz kožu i laganim ga povlačenjem izvucite iz kože, a na kožu primijenite antiseptik.

Važno je krpelja i kožu ne premazivati ničime, ne povlačiti ga naglo i ne stiskati ga. Liječniku se treba javiti samo ako se nakon ugriza u roku od četiri tjedna pojavi osip prstenastog ili ovalnog oblika koji blijedi u sredini ili ako se pojavi povišena temperatura ili zimica.

Izvori: /www.hzjz.hr, www.mirovina.hr





Link originalnog teksta

Autor

PODIJELI