7 svakodnevnih navika koje dokazano smanjuju rizik od demencije

Autor

KATEGORIJA

PODIJELI


Demencija je pojam koji označava prvenstveno oštećenje pamćenja, a potom i drugih intelektualnih sposobnosti i osobnosti. Ovo stanje ima posljedice ne samo na oboljelu osobu, već i na njegovu kompletnu okolinu, budući da dementna osoba postaje sve više ovisna o tuđoj pomoći. Procjenjuje se da u svijetu od demencije trenutno boluje više od 44 milijuna ljudi, s posljedičnim ogromnim troškovima za zdravstvene sustave.

Oboljela osoba rijetko primjećuje svoja sve veća ograničenja ili ih pak negira. S druge strane, okolina ih zamjenjuje s dobroćudnom staračkom zaboravljivosti, a postoji uvriježeno i pogrešno mišljenje da su intelektualno propadanje i sve veća ovisnost o okolini normalne posljedice starenja. Takve osobe liječniku dolaze (ili ih dovode) tek kada se jave smetnje ponašanja, agresivnost, sklonost lutanju i noćni nemir.

Usvajanje sedam zdravih navika u srednjim godinama značajno smanjuje rizik od demencije, pokazuje najnovija studija. Istraživači iz Brigham and Women’s Hospitala u Bostonu, Massachusettsu, pratili su gotovo 14 tisuća žena u 50-ima tijekom dva desetljeća. Sudionice su anketirane o sedam čimbenika životnog stila povezanih s demencijom i praćene radi dijagnoze bolesti. Pojedinačno, sedam čimbenika smanjilo je rizik ovog opasnog stanja za oko 6 posto.

Kako donosi Daily Mail, budući da demencija počinje u mozgu godinama prije dijagnoze, znanstvenici objašnjavaju kako je vrlo vjerojatno da određene navike u srednjim godinama utječu na rizik pacijenata. To su:

  • tjelesna aktivnost
  • zdrava prehrana
  • održavanje mentalne aktivnosti
  • nepušenje
  • održavanje normalnog krvnog tlaka
  • kontrola razine kolesterola
  • održavanje niže razine šećera u krvi.





Link originalnog teksta

Autor

PODIJELI