idu li brza hrana i mindfulness zajedno?

Autor

KATEGORIJA

PODIJELI


Gdje je onda granica?

Teorija svjesnog jedenja ima za cilj pomoći ljudima da postignu uravnotežen, pun poštovanja, zdrav i radostan odnos s hranom i samim činom konzumacije kroz taj proces. Svjesno jedenje znači da koristite sva svoja fizička i emocionalna osjetila kako biste doživjeli hranu i uživali u izboru hrane koju konzumirate…

Današnje ubrzano društvo nudi ljudima obilje izbora brze hrane.

Čin jedenja kao da je zamijenjen super kvalitetnim tekućinama i zalogajnim prutićima bogatim nutrijentima. Užitak jedenja povezujemo sa slobodnim vremenom kada se opuštamo i družimo s prijateljima. No hranu je potrebno unositi svaki dan, barem tri puta. Svjesnim jedenjem iskazujemo poštovanje svom tijelu koje nas bez pogovorno služi. Unos hrane u tijelo ne bi trebao biti sporedna stvar u danu i ne bismo ga trebali doživljavati kao gubitak vremena. Čak suprotno. Svjesno unesena hrana, dat će tijelu puno više energije i vitalnosti. Jedna od najvećih koristi svjesnog jedenja je u prepoznavanju fizičke gladi i znakova sitosti, od emocionalne gladi i jedenja iz dosade ili pritiska okruženja.

Proces jedenja je vrlo zanimljiv i on nije samo trenutak kada nešto fino zagrizemo.

Možemo ga promatrati iz tri koraka:

  1. Izbor hrane koju planiramo konzumirati. Njezina boja, kvaliteta, veličina, oblik, tekstura, miris i dr.
  2. Svjesna priprema prije konzumacije. Tu mislim na pranje, guljenje, sjeckanje, miješanje i što god s njom radite. Koliko puta ste se porezali nožem jer ste razmišljali o nečemu drugom dok ste pripremali hranu?
  3. Čin konzumacije hrane. Promatranje okusa, mirisa, teksture. Osjećaja prolaska kroz organizam i osjećaja sitosti koji često izostane ako nismo skoncentrirani. Nastavimo dalje jesti iako nam tijelo poručuje „dosta mi je“. Često se događa i lažan osjećaj sitosti jer obroke često mijenjamo napitcima poput aromatiziranih tekućina i bogatih smoothija.

Ritual svjesnog jedenja daje nam brojne prednosti:

  • unosimo onoliko hrane koliko nam je zaista potrebno bez nepotrebnog prejedanja
  • pospješuje probavne procese s malim zalogajima ili gutljajima
  • mudrije biramo što konzumiramo
  • pomaže nam osvijestiti razlog zbog kojeg jedemo (često je on iz navike, emocionalnih poriva ili ugađanja društvu)
  • jasno razlikujemo emocionalnu od fizičke gladi
  • podržava gubitak težine jer svjesno umjesto impulsno biramo količinu hrane na tanjuru.

Svjesno jedenje može postati lijepa navika ako prakticirate nekoliko jednostavnih koraka

Evo nekoliko savjeta kako to postići:

Usporite tempo: Uživajte u svakom zalogaju i dajte sebi vremena da cijenite okuse, teksture i mirise hrane. Smanjenje tempa omogućit će vam da budete prisutni i uživate u svakom trenutku obroka.

Bez ometanja: Kad jedete, izbjegavajte ometanja kao što su televizija, razgovori ili mobitel. Umjesto toga, usredotočite se isključivo na hranu i na svoje tijelo dok jedete. Time ćete se bolje povezati s procesom jedenja.

Slušajte svoje tijelo: Budite svjesni signala koje vam tijelo šalje tijekom obroka. Prepoznajte osjećaj gladi i sitosti. Prestanite jesti kad se osjećate zadovoljni, čak i ako ima još hrane na tanjuru.

Budite zahvalni: Prije nego što počnete jesti, izrazite zahvalnost za hranu koja je pred vama. Zahvalite na naporima koji su uloženi u njezinu pripremu i na blagodatima koje vam pruža. Ova svjesna praksa zahvalnosti može vam pomoći da cijenite hranu i stvorite pozitivnu vezu s njom.

Saznajte više o hrani: Educirajte se o hrani koju jedete. Naučite o njezinim nutritivnim vrijednostima, podrijetlu i načinu pripreme. Svjesno jedenje.

Budite nježni prema sebi: Nemojte biti prekritični prema sebi ako ponekad jedete nesvjesno. Mijenjanje navike nije jednostavno. Pohvalite se za svaki pomak koliko god se činio minornim. U konačnici će stvoriti novu naviku i učiniti veliku promjenu u važem životu.

Povezano: 6 moćnih riječi koje koriste sretni i samouvjereni ljudi





Link originalnog teksta

Autor

PODIJELI