pobrinite se za vlažnost vagine kako bi bila i ostala zdrava i gipka

Autor

KATEGORIJA

PODIJELI


Suhoća vagine posebno pogađa žene tijekom i nakon menopauze. S godinama vagina postaje suha i manje elastična. Ravnotežu vagine mogu poremetiti i brojni drugi čimbenici. Kako je najčešće uzrokovana padom razine estrogena u tijelu, mnoge se žene odlučuju za uzimanje estrogena kako bi usporile ovaj proces. Međutim, to često nije najbolje rješenje jer estrogen je hormon koji utječe na cijelo tijelo, a ne samo na vaginu.

Uvijek postoje načini da djelujemo blagotvorno na naše tijelo jer bolje je spriječiti, nego liječiti. Dakle, postoje koraci koje možemo poduzeti kako bismo zaštitili i održali vaginalnu vlažnost, te time spriječili suhoću, iritacije i bolan seks.

Zdrava i uravnotežena vagina je uvijek malo vlažna

Vagina je organ koji se dobro brine za sebe. Kontinuirano luči vaginalni iscjedak koji je održava čistom i vlažnom te je štiti od infekcija. Dakle, zdrava, sretna i uravnotežena vagina uvijek treba biti malo vlažna.

Poremećena ravnoteža

Kada je vaša vagina dobro, o njoj ne razmišljate puno. Ali ako se ravnoteža poremeti, onda će vas mučiti svrbež, bol ili neka druga nelagoda koju ćete kontinuirano osjećati.

Intimna nelagoda i suhoća imaju mnogo uzroka. Iako se suhoća vagine najčešće javlja u perimenopauzi, menopauzi i postmenopauzi, nisu u pitanju samo ova posebna životna razdoblja. I u svakodnevnom životu postoje čimbenici koji mogu utjecati na vaše intimno zdravlje i ravnotežu vagine. To su primjerice kirurški postupci na vagini i cerviksu, porođaji, hormonski poremećaji, imunološki poremećaji (npr. kod primjene antibiotika), zračenje, primjena različitih vaginalnih pripravaka, nepravilna higijena…

Suhoća vagine može izazvati brojne neugodnosti, uključujući:

  • bol tijekom seksa
  • peckanje i svrbež
  • lagano krvarenje nakon spolnog odnosa
  • sklonost infekcijama…

Kako očuvati vlažnost vagine?

Najbolji način da očuvate zdravlje svoje vagine je da se pobrinete za njenu vlažnost prije nego što suhoća postane problem. Estrogen je vrlo važan za održavanje vlažnosti vagine. Do pada estrogena može doći zbog menopauze, poremećaja imunološkog sustava, kemoterapije, trudnoće i poroda, uslijed pretjeranog stresa, pušenja itd. Neke od ovih okolnosti i životnih faza su neizbježne, dok se drugi čimbenici poput stresa i pušenja, mogu riješiti zdravim načinom života.

U svakom slučaju, ako kontinuirano vodite računa o zdravlju vagine, to pomaže u smanjenju rizika od suhoće vagine. Važno je slijediti savjete za održavanje njene vlažnosti.

Pijte vodu

Svi znamo da je voda neophodna za život, ali često zaboravljamo piti preporučene dnevne količine. Kako je potrebna cijelom tijelu, potrebna je i vagini za održavanje razine vlažnosti pa je svakodnevni pravilan unos vode jedan od osnovnih koraka za intimno zdravlje žene.

Vježbajte

Vježbanje igra važnu ulogu za cjelokupno zdravlje, uključujući vaginalno zdravlje. Povoljno utječe i na ravnotežu hormona, a time i na ravnotežu vagine. Šetajte, vježbajte, plešite… uključite u svoj život redovitu tjelesnu aktivnost.

Održavajte intimnu higijenu

Zdrava vagina dom je “dobrih” i “loših” bakterija koje čine vaginalna floru i osiguravaju zdravu ravnotežu. Prevladavaju laktobacili koji osiguravaju zdravu pH vrijednost na sluznici vagine. Ako se “loše” bakterije pretjerano množe, može doći do infekcije i upale. Kako bi vagina bila i ostala zdrava, važna je pažljiva i redovita intimna higijena, ali imajte na umu da pretjerana uporaba sapuna i pjenušavih kupki može dovesti do infekcija, suhoće vagine i nelagode. Koristite proizvode za njegu čiji su sastojci posebno prilagođeni potrebama ženskog tijela, odnosno koji su posebno razvijeni za intimnu higijenu.

Izbjegavajte ispiranje vagine

Vaginalno ispiranje ili drugi postupci unutarnjeg čišćenja se ne preporučuju. Dovoljno je jednostavno oprati vanjsko intimno područje mlakom vodom jer se vagina sama čisti uz pomoć vlastitih, zdravih bakterija u vaginalnoj flori. Ispiranje vagine posebnim proizvodima za pranje ne samo da nije potrebno, već može biti i štetno, jer može poremetiti prirodnu ravnotežu.

 Vagitoriji za hidratiziranje, umirivanje i vraćanje prirodne vlažnosti

Cicatridina vagitoriji služe za ubrzanje zacjeljivanja oštećenja na sluznici vagine i vraćanje prirodne vlažnosti. Djeluju zahvaljujući prisutnosti hijaluronske kiseline – mukopolisaharida koji se u velikim količinama nalazi u mnogim tkivima tijela. Hijaluronska kiselina funkcionira kao strukturalna potpora dajući tkivu tonus, trofizam i elastičnost. Brojna klinička ispitivanja dokazala su da hijaluronska kiselina pomaže ubrzavanju i poboljšavanju procesa reepitelizacije i obnove tkiva.

Cicatridina vagitorijiCicatridina vagitoriji sadrže pet djelatnih tvari čiji sinergijski učinak potiče sintezu kolagena i proces zacjeljivanja, djeluje protuupalno i smanjuje stvaranje edema, djeluje antibakterijski i antifungalno. Mogu se koristiti dulje vrijeme, ovisno o  trajanju simptoma, ali o tome se savjetujte s liječnikom ili ljekarnikom.

Cicatridina vagitoriji sadrže i aloe veru, neven i gotu kolu (Centella asiatica) koji djeluju sinergistički te imaju hidratizirajući i umirujući učinak. Tu je još i ekstrakt ulja australskog čajevca koji djeluje kao prirodni konzervans. Važno je napomenuti da Cicatridina vagitoriji ne sadrže hormone.

Cicatridina vagitoriji korisna su pomoćna terapija dokazanog djelovanja u regeneraciji epitela u atrofičnim i distrofičnim stanjima vaginalne sluznice. Pospješuju zacjeljivanje nakon poroda, ginekoloških operacija, u slučajevima distrofije uslijed kemoterapije i ionizirajućega zračenja. Koriste se za liječenje suhoće rodnice različitog uzroka. Korisno je napomenuti da ovi vagitoriji ne ostavljaju mrlje na donjem rublju.





Link originalnog teksta

Autor

PODIJELI