Posvađajte se kvalitetno: 5 koraka konstruktivne svađe u vezi

Autor

KATEGORIJA

PODIJELI


Često ćemo reći “tko se tuče, taj se voli”, naravno, ne misleći pritom doslovce na fizički sukob, već na žustru raspravu, svađu između dvoje ljudi koji, očito je, jedno drugome itekako znače jer – samo onaj tko nam je blizak može nam zaista “dignuti” živac.

No, bez obzira na to, vlada mišljenje da je svađa u ljubavnom odnosu nepoželjna jer ukazuje na to da stvari ne funkcioniraju. Dvoje posvađanih daleko su od skladnog para i ni blizu harmoničnom odnosu. No, poanta je u tome da se treba znati kvalitetno posvađati kako bi rezultat konflikta bio čvrsta veza, a ne razlaz.

Nesuglasice zapravo mogu ojačati vezu između parova – ako se svađate na pravi način i naravno ako niste u sukobu 24 sata na dan. U nastavku vam otkrivamo pet pravila kvalitetne partnerske svađe koje je za portal Your Tango izdvojio psihoterapeut i stručnjak za parove, dr. Stan Tatkin.

Pravi parovi svađaju se – prijateljski

Da, i to je moguće – čak i u svađi ostati dobronamjeran prema onome drugome i ne gledati na svađe kao na bitke koje treba dobiti. Umjesto toga, trebali biste ih gledati kao prilike za rast i razumijevanje.

U prijateljskoj svađi, a to je ova o kojoj upravo govorimo, prioritet je održavanje poštovanja i empatije prema partneru čak i kada biste mu htjeli “zavrnuti vratom”. Cijelo vrijeme treba imati na pameti da vam je cilj riješiti problem, a ne produbiti ga i naštetiti vezi.

Prijateljska svađa znači da čak i kada dođe do nesuglasica, postoji temelj sazdan od ljubavi i brige koji jamči da, bez obzira koliko intenzivna rasprava bila, odnos ostaje netaknut.

Strpljen – spašen

Ključ učinkovitog rješavanja sukoba je ne žuriti s argumentima. Kvalitetni parovi shvaćaju da je od vitalnog značaja u svađi ići polako. Umjesto da impulzivno reagiraju na izjave onog drugog, oni zastanu, duboko dišu i razmisle prije nego što odgovore. Ovaj odmjereni pristup pomaže im da ne kažu nešto u žaru ljutnje što će požaliti.

Strpljivost također omogućuje oboma partnerima da bolje razumiju međusobne perspektive. Dajući jedno drugom vremena i prostora da izraze svoje misli i osjećaje, mogu doći do  promišljenijeg rješenja.

Gledaju se u oči

Održavanje kontakta očima tijekom svađe vrlo je moćna praksa koju jaki parovi često koriste. Gledanje u oči osigurava da su oboje aktivno uključeni u raspravu i da su sigurni da su razumjeli ono drugo.

Kontakt očima prenosi osjećaj povezanosti i poštovanja, pojačavajući svijest o tome da ih, unatoč sukobu veže ljubav.

Taktika 5 minuta

Ova tehnika uključuje mjerenje vremena i dopuštanje svakom partneru da izrazi svoje osjećaje, misli i brige tijekom unaprijed određenih pet minuta, bez da ga se prekida.

Ljepota ove prakse je u tome što osigurava da oba partnera imaju jednaku priliku da budu saslušani. Također sprječava da rasprave prerastu u duge, emocionalno iscrpljujuće sukobe. Primjenom tehnike 5 minuta, parovi su  fokusirani na problem i produktivni, jer ne dozvoljavaju da im svađa ode u smjeru koji ne bi mogli kontrolirati.

Fokus na temu

Kao što smo spomenule u prethodnoj točki, izuzetno je važno zadržati fokus na problematici i ne otvarati ormare i vaditi kosture iz njih. To nikome nije donijelo ništa dobrog.

Jedna od najčešćih zamki u svađama je iznošenja pritužbi iz prošlosti skretanja s teme. To može dovesti do toga da se vaš partner osjeti ugroženo (ako ste viti ta koja napada) i da zauzme obrambeni stav, a onda sav trud pada u vodu jer ste između sebe dignuli zid.

Snažni parovi prepoznaju važnost pridržavanja teme o kojoj se radi. Usredotočujući se na jedno po jedno pitanje, mogu ga temeljito obraditi i riješiti prije, nego što prijeđu na sljedeće. Ova vještina sprječava da argumenti postanu prekomplicirani i emocionalno nabijeni.

Također pomaže da se oba partnera osjećaju saslušana i shvaćena.

Naravno, u žaru ljutnje teško je zadržati hladnu glavu i ne reagirati emotivno. Konstruktivno svađanje se uči, kao i sve drugo. Nemojte da vas to obeshrabri. Dovoljno je da kod iduće prepirke primijeniti barem jedan od koraka i stvari će već izgledati bolje. I ne zaboravite, bilo kakva svađa (u kojoj se ne tučete) bolja je od metode guranja pod tepih. S vremenom ćete se, ako ima volje kod obje strane, naučiti konstruktivno svađati. 





Link originalnog teksta

Autor

PODIJELI