Zobeno mlijeko koristi se svakodnevno, no koliko je ono zdravo?

Autor

KATEGORIJA

PODIJELI


Police supermarketa preplavljene su raznim biljnim mliječnim alternativama mlijeka, kao što su sojino, kokosovo, bademovo ili zobeno mlijeko. Ova alternativa često se koristi kao dodatak prehrani nakon tjelovježbe, zamjenjujući tradicionalno mlijeko ili vodu u proteinskim shakeovima.

Iako mnogi koriste ove alternative isključivo zbog okusa, dakle čak i kada nisu netolerantni na laktozu ili vegani, pitanje je koliko su ova alternativna mlijeka, poput zobenog mlijeka, zaista zdrava.

Je li zobeno mlijeko zdravo?

Zobeno mlijeko je postalo dio naših života jer ne samo da ga možete kupiti u svakom dućanu, već sve više kafića nudi kavu sa zobenim mlijekom. Kako GLAMOUR piše, ako je zobeno mlijeko dio vašeg života, vaša razina šećera u krvi možda plaća cijenu.

Dugi niz godina nutricionisti i liječnici smatrali su da je samo dijabetičarima važno obratiti pozornost na razinu šećera u krvi, ali sve više postaje jasno da fluktuacije mogu utjecati na svačije zdravlje i raspoloženje.

Neuravnotežena razina šećera u krvi (zvana hipoglikemija) može uzrokovati žudnju, nedostatak energije ili umor, akne, loš san i poteškoće u razmišljanju i pamćenju. Šećera ima u svim vrstama mlijeka (uključujući i kravlje), koji varira ovisno o izvoru i procesu proizvodnje.

Koliko šećera ima u zobenom mlijeku?

Prema Američkom ministarstvu poljoprivrede, nezaslađeno zobeno mlijeko ima 7,01 grama šećera po šalici. Nadalje, punomasno kravlje mlijeko 11 grama šećera po šalici, nezaslađeno bademovo mlijeko 2 grama po šalici, a kokosovo mlijeko sadrži 6 grama šećera po šalici.

Ako se i dalje pitate kako zobeno mlijeko može potencijalno utjecati na vaše zdravlje, francuska biokemičarka Jessie Inchauspé objašnjava: “Kada želimo znati hoće li neka hrana povećati našu glukozu, ne gledamo samo sadržaj šećera, već i sadržaj škroba, koji se također pretvara u glukozu dok se probavlja. Sadržaj masti i proteina također je važno uzeti u obzir jer oni smanjuju porast šećera.”

Dakle, kada se radi o odabiru najzdravijeg mlijeka, ne radi se samo o sadržaju šećera, već o cjelokupnom sastavu. Slično voćnom soku, većina biljnih vlakana se filtrira iz zobenog mlijeka kada se ono proizvodi, tako da sadrži malo ili nimalo vlakana, dok svi prirodni šećeri ostaju.

Pazite što unosite u svoj organizam

Možda ovo ne želite čuti, ali prema Inchauspéu, kravlje mlijeko i mlijeko od orašastih plodova daleko su bolja alternativa. “Kravlje mlijeko se uglavnom sastoji od proteina i masti”, kaže ona. “Mlijeko napravljeno od orašastih plodova ima vrlo malo škroba, što ga čini boljom opcijom za uravnotežen sadržaj glukoze”, ističe.

No, ako zaista ne možete odustati od vaše kave ili drugih napitaka sa zobenim mlijekom, postoji nekoliko stvari koje možete učiniti kako biste održali razinu glukoze pod kontrolom. “Razmislite o tome da prvo doručkujete, umjesto da pijete zobeno mlijeko na prazan želudac, ili otiđite u šetnju nakon što popijete zobeno mlijeko”, savjetuje Inchauspé.

Odluka o vrsti mlijeka koju odaberete ne svodi se samo na količinu šećera u njemu, već na cjelokupni sastav. Uvijek imajte na umu da nije dobro slijediti svaki trend bez provjere kako će nešto utjecati na vaš organizam, ali i znati da ono što nekom drugom odgovara, ne znači da će i vama.

Također, planirate li promijeniti svoju prehranu i uvesti razne alternative proizvode, posavjetujte se sa svojim nutricionistom o najboljim opcijama.





Link originalnog teksta

Autor

PODIJELI